TrafikTrafik sigortası

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezası nedir?

Zorunlu trafik sigortası,hem yol güvenliği açısından hem de maddi giderlerin kontrolü açısından büyük önem taşıyor.

Bu yüzden; hemen hemen her yazımızda trafik sigortasının bir ihtiyaçtan öte zorunluluk olduğunu dile getiriyor, trafik sigortası geciktirmelerinin maddi yaptırımlara neden olacağının altını çiziyoruz.

Yılbaşından itibaren zorunlu trafik sigortası başta olmak üzere diğer zorunlu sigortaları (DASK, tehlikeli maddeler, kıyı tesisleri yasal sorumluluk) yaptırmayanlara ciddi cezalar uygulanıyor. Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmelikte’ki cezalar ve cezaların detaylarını sizler için bir araya getirdik.

Sigorta Yoksa Ehliyet de Yok

Zorunlu trafik sigortası cezalarındaki en büyük ceza sanırım ehliyete el konulması olacak. Trafik sigortasını yaptırma yükümlülüğünü yerine getirmeyenler, ehliyet ve ruhsatını kaybetme riskiyle karşılaşabilecekler.

Sigortasını Düşük Miktardan Yapan Sürücüler Yandı

Aynı yönetmeliğin 6.maddesine göre sigorta kontrolü merkez nezninde yapılacak ve trafik sigortasının geçerli teminat tutarları üzerinden yaptırılmamasının tespiti veya ruhsat isteyen yetkililere poliçenin ibraz edilmemesi durumunda geçerli teminat alınana kadar yetkili kurumlara izin, lisans veya ruhsat verilmeyecek.

30 Gün Öncesinde Bildirme

Kontrolleri yapan merkez, sigorta teminatının sona ereceği tarihin bilgisini 30 gün önce güvence hesabına bildirir ve trafik sigortası yenilemeleri için uyarır. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayanların merkezden izlenecek. Kolluk kuvvetlerinin (jandarma ve trafik polisleri), trafik denetimlerinde aykırılık tespit etmesi durumunda lisans ve ruhsat veren yetkili mercilerle bildirmekle sorumludur. Uyarılara rağmen trafik sigortalarının 15 gün içerisinde yaptırılmaması, ehliyet ve ruhsata el konulmasına neden olacaktır.

Bütün bu yaptırımlarla karşılaşmamak için trafik sigortanızı mümkün olduğunca zamanında yaptırın.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu