Oto haberTamir BakımTeknik BilgiYararlı Bilgiler

Yol Tutuşuna Etki Eden Faktörler Nelerdir

Bir otomobilin yol tutuş kabiliyeti, sportif ve konforlu bir sürüş kadar güvenlik yönünden de önemlidir. Bir aracın yol tutuşunu etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır.

Bir otomobilin aerodinamik özelliği, yol tutuşu üzerinde birinci olarak öneme sahiptir. Otomobil yol üzerinde ilerlerken aynı zamanda havanın içinde hareket etmektedir. Bu nedenle; hava şartlarından ve otomobilin kendi aerodinamik özellikleri ile hava içinde ilerleme hareketi sırasında yarattığı etkilerden kaynaklanan durumlar otomobilin yol tutuşunu etkiler.

Otomobilin ağırlık merkezi ne kadar yere yakınsa yol tutuş üzerinde diğer denge unsurları ile beraber pozitif bir etki yapar. Ayrıca otomobil, hareket halinde yanal kuvvetlerin etkisine maruz kaldığı için şase ve gövde direnci de yol tutuş üzerinde öneme sahiptir.

Otomobil, jant ve lastik özellikleriyle beraber süspansiyon elemanları da yol tutuşu etkiler. Spor otomobillerde dikkat çeken geniş tabanlı ve dar yanaklı lastikler yol tutuşunu artırmak amacıyla üretilmişlerdir. Lastik ebat ve ölçüleri ile süspansiyon elemanları (amortisör, yaylar v.b.) araca göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle, aracın yol tutuşunu arttırmak amacıyla yapılacak tüm işlemler için otomobil üreticilerinin verdiği sınır değerler ve bilgiler dikkate alınmalıdır. Aksi halde yapılan değişiklikler, otomobil ve yol tutuş üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabildiği gibi aracı hasar görmesine de neden olabilir.

otomobil-yol-tutus

Otomobilin yol tutuşunu etkileyen diğer önemli bir unsur, elektronik sürüş destek (esp) sistemleridir. Günümüzde gelişen teknolojiler ile elektronik sistemler otomobillerin çalışmasında son derece büyük öneme sahiptir. Sensörler yardımıyla anlık olarak, sürüş ile ilgili elde edilen verileri toplayan ve değerlendiren sürüş destek sistemleri, ilgili duruma uygun fonksiyonları otomatik olarak gerçekleştirir. ESP “Elektronik Stabilizasyon Programı”, XDS “Elektronik Dinamik Diferansiyel Kilidi” gibi sistemler otomobilin farklı şartlarda yol tutuşu üzerinde olumlu etki gösterir.

Kaynak: ajanslar  oto haberleri

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu