Ehliyet

Yeni Ehliyetler Cipli Oluyor

Değerli ziyaretçilerimiz bugün yazımızda yeni ehliyet düzenlemesine değineceğim.Ehliyette Avrupa Birliği’ne uyum için değişiklik gidilerek 24 milyon ehliyetin çip’li olması düşünülmekte hatta çalışmaları bitmek üzeredir.

ehliyet-cipli oluyor

Bildiğiniz gibi ehliyetlerde kökten değişikliğe gidiliyor , Ayrıca 17 sınıfta ehliyet olacağı, otomatik vites kullananlara da ayrı ehliyet verilmesi gündemdedir.

Geçen sene ağustos ayında çıkarılan torba yasada yer alan ve yaklaşık 24 milyon ehliyetin değişmesini, Avrupa Birliği’nin aradığı koşullarda çipli ehliyet verilmesini sağlayan düzenlemeler, yeni Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yer alacak.

Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı’nın ortaklaşa hazırlığını sürdürdüğü yönetmeliğin, 1 Haziran 2015’te yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Yasa, 1 yıllık aday sürücülerin koşullarını ve ehliyetlerin değiştirilme sürecine ilişkin hükümler içeriyor. Halen ehliyet sahibi olanları yeni koşuların kapsamı dışında tutuluyor. Yönetmelik yasada yer alan yeni hükümlerin nasıl uygulanacağını bütün ayrıntılarıyla düzenleyecek. Yeni ehliyet sisteminde sürücüler her 10 yılda bir belli kontrollerden geçirilerek ehliyetlerini yenileyecek. Ancak yönetmelikten önceki tarihlerde ehliyet sahibi olanlar, kullandıkları ehliyet grubuna bağlı olarak ehliyetlerini sınavsız değiştirebilecekler.

Otomatik vites Ehliyetinin Dünyada Başka Benzeri de yok 

Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Ünal, yasanın hazırlık aşamalarına katıldıklarını, ancak yönetmelik aşamasında kendilerinden görüş alınmadığını söyledi. Taslağın basına yansıyan bölümünü gördüklerini kaydeden Ünal, “ kullananlara ayrı ehliyet verilmesi gibi bir uygulama dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Taslaktaki ehliyet değişimi ve paralar da sıkıntılı” dedi

yazar: Hakan kaya

Kaynak: Haber7.com

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu