2 el arabaOto haberTamir Bakım

Yazın kış lastiği kullanmamanız için 8 sebep !

Kıymetli oto severler havaların ısındığı şu günlerde artık arabamıza yaz bakımı yaptırmanın ve kış lastiklerini çıkartmanın zamanı geldi ve geçmektedir.

 

 

Otosorgulama.com ekibi olarak bu yazımızda “Yazın Kış lastiği kullanmamanız için 8 sebep !” konusunu Uzmanından almış olduğumuz teknik bilgiler doğrultusunda sizlere aktaracağız.

  • Kış lastikleri yaz lastiklerine nazaran daha yumuşak yapıya sahip olduklarından havalar ısındıkça zemine tutunma işlevini yitirmektedirler, bu sebeple yaz aylarında kış lastiklerini kullanmak araç, sürücü ve trafik güvenliğini ciddi anlamda tehlikeye sokmaktadır.
  • Yaz veya kış lastiği olması fark etmeksizin lastik için en önemli unsurlardan bir tanesi her türlü yol şartlarında zemine sorunsuzlastik kanallari tutunabilmesi için yol ile lastik arasında kalan su ve havayı tahliye edecek kanallardır. Bu kanallar temas yüzeyini azaltarak sürtünmeyi arttırdığı için derinlikleri yaz veya kış lastiği fark etmeksizin 4 mm den daha az olmamalıdır. Ne yazık ki kanunlarda 1.6 mm kanal derinliğine kadar müsaade edildiği, Trafik ve Araç Muayene yaptırırken yapılan kontrollerde amir hükümleri uygulandığı için sürücüler arasında yanlış bir algı ortaya çıkmaktadır. Sürücülerimiz 4 mm daha az kanal derinliği sahip lastiklerle yollara çıkılarak hem kendi can güvenliğini hemde trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktadır.
  • Diğer bir husus ise lastiklerin üretildiği ortamda yani mevsiminde kullanılmasıdır.Özellikle Kar lastikleri sürtünme değerlerini 7 derecenin altında yakaladıkları için daha yüksek ısılarda veya hava sıcaklığında özelliğini kaybederek zeminle olan sürtünme performansını kaybetmektedir.
  • Yazın kış lastiği kullanıldığı zaman fren mesafesi ile aquaplaning (hydroplaning-su yastığında kızaklama) hassasiyeti artmaktadır.
  • Araştırmalar göstermiştir ki 100 km/s sür’atle seyreden bir aracın yazın kış lastiği kullanması durumunda, durması için gereken mesafenin 16 metre daha uzadığı ortaya çıkmıştır.
  • Kış lastikleri yumuşak olması amacıyla kauçuktan imal edilmiştir. Havaların ısınması ile birlikte kauçuk lastik dahada yumuşayarak zemini kavraması azalmakta bu sebeple daha hızlı aşınmakta, lastiğin ömrü kısalmaktadır.
  • Kış lastiği aşındığından dolayı yolu kavrayamamakta, bu sebeple araç daha fazla güç harcamakta bunun sonucu yakıt tüketimi de artmaktadır.
  • Yazın kış lastiği kullanmak aracın yol gürültüsünü içeri daha fazla almasına sebep olacağı için konforunuzu da etkileyerek rahatsız olmanıza neden olacaktır.

 

Siz siz olun işinizi şansa bırakmayın zamanında gerekli değişimleri yapın rahat edin saygılar

 

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

 

 

Yazar: Ömer Çelik Otomotiv ustası

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu