Oto haber

Yangına Neden Olabileceği Gerekçesiyle 6,5 milyon Aracı Çağırıyor

Japon otomobil üreticisi Toyota, elektrikli pencere aksamındaki sorun nedeniyle toplam 6 milyon 500 bin aracını geri çağırıyor.

Toyota‘dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2005, 2006, 2008 ve 2010 yıllarında üretilen 6 milyon 500 bin araç, elektrikli pencere düğmelerinin aşırı ısınarak yangına neden olabileceği gerekçesiyle geri çağrıldı.

Açıklamada, sorunun Camry, RAV4 ve Highlander modellerini etkilediği ve bunların yaklaşık 2 milyon 700 bininin Kuzey Amerika’da, 1 milyon 200 bininin Avrupa’da, 600 bininin Japonya’da ve geri kalan 500 bininin diğer ülkelerde bulunduğu belirtildi.

Toyota, söz konusu hatanın şimdiye kadar bilinen herhangi bir trafik kazasına yol açmadığını kaydederken, pencere düğmelerindeki aşırı ısınmanın bir Amerikalı müşterinin elini yaktığı ve 11 aracın kapı döşemelerinde yanık oluşturduğu yönünde şikayetler aldığını bildirdi.

Yetkili servislerin pencere aksamındaki sorunu yaklaşık 45 dakikada ücretsiz tamir edeceği taahhüdüne yer verilen açıklamada, şirketin geri çağırma ve tamir faaliyetleri için 212 milyon dolar bütçe ayıracağı ifade edildi.

Toplamda 6 milyon 500 bin aracı etkileyen üretim hatasının Toyota’nın bir yıl içinde ürettiği araçların yarısından fazlasına karşılık gelmesi dikkati çekti. Ancak, şirketin New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem gören hisseleri, geri çağırma açıklamasından etkilenmedi.

Toyota, bu yılın ilk yarısında 5 milyon 200 araç satarak, ilk kez Volkswagen’in gerisinde kalmıştı. Şu an emisyon skandalıyla gündemde olan Volkswagen Grubu, söz konusu dönemde 5 milyon 400 araç satışıyla birinci sırada yer almıştı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu