Bunları biliyor musunuzOto BilgiTamir Bakım

Viraj Denge Çubuğu Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Denge çubuğu (diğer isimlendirmelerle “stabilizatör, viraj çubuğu, devrilme çubuğu, yanal kontrol çubuğu) konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Dönüş esnasında aracın yana yatması ile meydana gelen merkezkaç kuvvetine bağlı olarak aracın savrulmasını önlemek için denge çubuğu kullanılır. Denge çubuğu virajın iç tarafında kalan (aynı aks üzerinde karşı taraftaki) tekerleği de yere bastırmak suretiyle, emniyetli bir dönüş yapma imkanı sağlar. Denge çubuğu, önden ve arkadan kaymaları da en aza indirir. Lastiklerin yola tutunma yeteneklerini artırır.

Özellikle amortisör kule gergileri ile uyum içinde çalışır. Burulma kuvvetlerine karşı koyabilecek yapıda olan viraj denge çubuğu tek parça halinde “U” şeklinde yapılmıştır. Eğer sağ ve sol tekerlekler eşit miktarda, aynı yönde ve zamanda aşağı yukarı hareket ederlerse denge çubuğu burulmaz.

Kaynak: otosorgulama.com

Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. Sa. Bmw e30 aracım var ve 50 -60km de cok geniş açılı virajlarda bile önden kayma eğilimi gösteriyor sebebi denge çubuğu olmadığından olabilir mi?

  2. Bide direksiyon kurutip ani yumuşamalar gerçekleşiyor dönüş esnasında kendimi hiç güvende hissetmiyorum bunun sebebide ön amartisör takozlarına bağlı olabili mi? Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu