Oto haberTrafik sigortası

Ucuza trafik sigortası yaptırmanın yolu !

Zorunlu trafik sigorta fiyatları geçen yıla göre yüzde yüzün üstünde zamlanınca ucuza sigorta yaptırma yolları aranmaya başlandı. Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan da bunun yolunu gösterdi.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2016 yılında geçen yıla oranla yüzde 129 oranında zamlandı. Hal böyle olunca vatandaş ucuza trafik sigortası nasıl yaptırırım sorusunun peşine düştü.

ucuza-trafik-sigortasi-yaptirmanin-yoluPeki bu mümkün mü? Trafik sigortasına daha az prim ödemenin yolu var mı? Hürriyet Gazetesi ve sigorta uzmanı Noyan Doğan ucuza sigorta yaptırmanın yolunu gösterdi. Bunun için yapmanız gereken aracınızı eşinizin ya da başka bir yakın akrabanızın üzerine geçirmek.

KAZA YAPTIYSANIZ VE ÇOK PRİM ÖDÜYORSANIZ…

Eğer üst üste kaza yapıp yüksek prim ödeyen gruba girdiyseniz aracınızı 120 TL’ye eşinize devredip düşük prim ödeyen gruba geçebiliyorsunuz. Eğer tekrar kaza yaparsanız da sorun değil, ertesi yıl yine 120 lira ödeyip, aracınızı bu sefer amcaoğluna ya da dayı oğluna devredebilirsiniz. 120 lira araç devir ücreti.

ÖZELLİKLE TAKSİCİLER İÇİN UCUZ SİGORTANIN YOLU BU…

Bu yöntem 1-2 ve 3. kademede olanlar ve özellikle de ticari araçlar için geçerli. Çünkü çok hasarlı olduklarından en yüksek primi de bu grup ödüyor. Sistemde bu konuda bir açık var. 1. ve 2. kademedeyseniz, aracınızı eşinizin, çocuğunuzun, annenizin, babanızın yani bir akrabanızın üzerine yaptırın; böylece 4. kademeden sisteme girilmiş oluyor ve fiyat düşüyor. Ticari araçlardan talep edilen prim 5.400 lira. Aracı eşinizin üzerine devrederseniz prim 2 bin ya da 2.500 liraya iniyor.

ucuz trafik sigortasi

UCUZ SİGORTA İÇİN KÜÇÜK HASARLARI CEPTEN ÖDEYİN

Trafik sigortasında yüksek prim artışından etkilenmemenin bir yolu daha var. O da, ufak tefek maddi hasarlarda, sigortayı kullanmak yerine cebinizden ödemeniz. Trafik kazalarında sigorta şirketlerinin ödediği maddi hasar ortalaması, 2.500 lira. Karşı aracın aynasını kırdığınızda cebinizden ödeyin. Taş çatlasa ödeyeceğiniz para, 200 liradır ama sigortayı kullanırsanız hasarlı sürücü sınıfına giriyorsunuz ve priminiz 200 liranın kat ve kat üzerinde artıyor. Böylece hem hasarsızlığınız devam eder hem de sigortaya astronomik primler ödemezsiniz. Daha açık bir anlatımla, bin liraya kadar olan hasarlı kendiniz karşılayın. Çünkü bu rakamdan dolayı sigorta fiyatınız, 2 bin liranın bile üzerinde artabilir.

TRAFİK SİGORTASI HASARSIZLIK İNDİRİMİ NEDİR?

Sigorta şirketleri, trafik sigortası primlerini ‘hasarsızlık kademesi’ adını verdikleri sisteme göre belirliyor. Böylece, hem sigorta yaptıranların hasar geçmişini kategorize ediyorlar hem de kime, hangi fiyatı vereceklerini belirliyorlar. Hasarsızlık kademesi olarak da 7 kademe var. 4. kademe, trafik sigortasına giriş kademesi.

İLK KEZ SİGORTA YAPTIRAN ÇOK MU ÖDER?

İlk kez sigorta yaptıracaklar, trafik sigortası sistemine 4. kademeden giriyor. Hasarsız geçen her yıl, bir kademe artıyor ve 7. kademeye kadar çıkılıyor. Aynı şekilde hasar yapıldığı her yıl için de kademe düşerek, 1. kademeye kadar iniliyor. Sigortacılar açısından 1. kademe, sürekli hasar yapanların olduğu yani, en yüksek prim ödeyen grup.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu