Oto haber

Türkiye en çok hangi ülkenin araçlarını sattın aldı?

Türkiye’de dünyanın dört bir yanından gelen araçlar satışa sunuluyor. Peki, hangi ülkenin araçları öne çıktı?

Türkiye’de otomotiv sektörü her geçen gün gelişiyor. Pazardaki çeşitlilik de artıyor. Çin’den ABD’ye dünyanın dört bir tarafında üretilen araçlar Türkiye’de satışa sunuluyor. Türkiyeli tüketici ise daha çok Avrupalı markaları tercih ediyor. Avrupa’nın ardından sırasıyla Asya ve Amerikalı üreticiler geliyor.

Avrupalı markalardan, 2016’nın ilk iki ayında 53.796 araç satıldı. Asyalılar satışta 16.560’ı yakalarken, yeni kıtanın temsilcileri 10 binden fazla satıldı.

AVRUPA’NIN LİDERİ

turkiye-en-cok-hangi-ulkenin-araclarii-sattin-aldiÜlkeler bazında bakıldığında, Alman üreticiler öne çıktı. Alman markalar Türkiye’de 24.807 araç satarken, 12682 adetlik satışla Volkswagen lider oldu. Almanları Fransızlar takip etti ve Renault ülkesi adına ipi göğüsleyen marka oldu. Fiat ise 9345 satış yaparak üçüncü olan İtalya’nın amiral gemisi konumunda.

EN ÇOK HYUNDAI SATTI AMA…

Asya tarafında ise Japonlar öne çıktı. Hiçbir Japon markası tek başına Koreli Hyundai‘yi geçemese de, Japonlar’ın Türkiye pazarındaki temsilcisi çok olduğundan, toplam satışta Korelileri ikinciliğe ittiler. İki ülkenin ardından da Çin geldi.

YENİ KITADAN BİR TEMSİLCİ

Amerika’ya bakıldığında ise, kıtanın Türkiye’deki tek temsilcisi ABD. Ülkenin Avrupa pazarındaki güçlü oyuncusu Ford, Türkiye’de, yılın ilk iki ayında 10710 adet satıldı.

Kaynak:haber7

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu