Oto Bilgi

Trafik cezası ödeme

    Gelirler İdaresi Başkanlığı “İnternet Vergi Dairesi” web sitesi üzerinden, tarafınıza veya aracınıza kesilen trafik ceza sorgulama yaparak kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Bu sayfada bu ödemeyi nereden nasıl yapacağınız, karşınıza çıkacak ekranlar kanalı ile anlatılmaktadır.
Trafik cezası ödeme
    İlk olarak, İnternet Vergi Dairesi web sayfasının ana sayfasına girmeniz gerekmektedir. Bu ekranda direkt “Trafik Cezası” yazan bir buton görülmemektedir. İşlemi yapmak için “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” butonuna basınız. Karşınıza başka bir ekran gelecektir. Burada girmeniz gereken bilgiler aracın plakası, araç sahibinin TC kimlik no veya vergi numarası ve aracın tescil tarihidir (aracın trafiğe çıktığı tarih). Tescil tarihi 2.el araçlar için noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya araç ruhsatı üzerinde yazan tarihtir. Plakanızı bitişik yazmayı unutmayınız.

    Daha sonra ‘Tamam’ butonuna basınca; araca ait mükellef bilgileri, aracın varsa Motorlu Taşıtlar Vergisi borçları, araca kesilen Trafik Cezaları bilgileri, yapılan vergi ve ceza tahsilat bilgileri ve Beyanlı Trafik Cezası Ödeme ekranı bilgileri gibi uygulamalar karşınıza çıkacaktır.

   Şayet aracınıza kesilmiş trafik cezası varsa “Ceza Bilgileri” butonuna basınca trafik cezası bilgileri karşınıza gelecektir. Burada yapacağınız işlem ödemek istediğiniz trafik cezasının sol baş tarafında bulunan “Seçiniz” kutucuğunu işaretleyiniz. Bu kutuyu seçtiğiniz zaman orada bulunan “Kredi Kartı ile Ödeme” butonu etkinleşecektir. Bu butona basarak kredi kartı bilgilerini gireceğiniz güvenli ekrana geçiniz. Kredi kartı bilgilerinizi girerken cep telefonunuzun yanınızda bulunması gerekmektedir. Sizi sistem bankanızın cep telefonunuza yolladığı şifreyi soran güvenli ödeme sayfasına otomatik yönlendirecektir. Ödemenizi yaptıktan sonra “İnternet Vergi Dairesi” üzerinden yaptığınız ödeme ile ilgili makbuz bastırmanız mümkündür.

TRAFİK CEZA ÖDEME İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu