eskişehir escort
mobil porn

Ticari taksi kullanmak için hangi belgeler gerekir

Ticari taksi kullanmak için hangi belgeler gerekir

Ticari taksi sürücüleri ile yolcu taşımacılığı yapan bütün araçların sürücülerinin veya işletmecilerinin alması gereken çeşitli belgeler vardır. Bu belgelerin en başında ise SRC belgesi gelmektedir.

Bu belgeyi almadan ticari hüviyete sahip araçları kullanılması kanunen yasaktır.

Peki SRC nedir ? Nereden alınmaktadır ? SRC belgesini bu konu ile alakalı sivil toplum örgütleri, belediyeler ya da kamu kuruluşlarının verdiği hizmet içi eğitimler veya kurslarla alınabilmektedir. Ticari taksi sürücülerinin de  mutlaka bu eğitimleri almış ve SRC belgesine sahip olması gerekmektedir.

Ayrıca Psikoteknik belgelerinin olması gerekmektedir. Psikoteknik belgesinin geçerlilik süresi beş (5) senedir. Süresi dolduğunda mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda kullandıkları aracı kullanma yetkisi veren sürücü belgesi ve araç üzerinde bulundurulması gereken evraklar yani ruhsat diye bilinen tescil belgesi, trafik belgesi, tescil plakası ve mali sorumluluk sigorta poliçesinin olması gerekmektedir.

Ayrıca taşıdıkları yolcularında sigortalı olduklarını belirleyen ferdi koltuk sigortası yaptırmaları faydalı olacaktır.

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Bir önceki yazımız olan Trafikle alakalı özlü sözler ile sloğanlar başlıklı makalemizde alkol, emniyet kemeri ve hız hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ