Teknik Bilgi

TFSI Motor ne, nedir! Nasıl Çalışır?

FSI motorun daha geliştirilmiş hali olan TFSI Audi ve Volkswagen markalarında kullanılmaktadır. Özellikle yakıt tasarrufu sağlaması açısından tercih edilen bu motor tipinin elbette kötü yanları da var. otosorgulama.com okurları için hazırladığımız bu yazıda, TFSI motorun çalışma prensibi, genel özellikleri ve en sık duyulan şikayetleri öğreneceksiniz.

FSI Motor ne ,Nedir? Nasıl Çalışır?
Araçların hızlarını belli oranda arttırabilmesi ve düşürebilmesi için birtakım parçalar tasarlanmıştır. Bu parçalar sayesinde aracın hızı artarken araç motoru standart çalışmasını devam ettirir ve zorlanmadan çalışır. Araca bu özelliği kazandıran ise araç vitesleridir.  Araç vitesleri kullanıldıkları araca göre manuel ya da otomatik vites olarak adlandırılır. Araç vites sistemi içerisinde yer alan en önemli parça ise hiç şüphesiz şanzımanlardır. Şanzımanın diğer adı da vites kutusudur. Şanzıman içerisinde miller, dişliler ve vites çatalı bulunur. Motorda ortay çıkan ve aracın hareketini sağlayan gücün istenilen oranda ve şiddette tekerlere ulaşmasını sağlayan sistem şanzıman sistemidir. Gelen gücü alan şanzıman belirlenen vitesler ile bu gücü tekerlere iletir. Bu sayede aracın hızlanması ya da yavaşlaması için motorun ortaya çıkardığı yüksek gücün belli bir oranda kullanılması sağlanır.

TFSI motor da araçlarda kullanılan motor çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkar. TFSI, Turbo Fuel Stratified İnjektion kelimelerinin baş harflerinin kısaltılması ile oluşur.

TFSI Anlamı ise: turbo beslemeli direkt benzin püskürtmeli motor olarak bilinir. Diğer motor sistemlerinden farklı olarak motor sisteminde bulunan emme subapları arsında yer alan enjektörler, yakıtı doğrunda yanma odasına püskürtme işlevini gerçekleştirir. Bu motor sisteminde kullanılan yakıtta üstün performans alabilmek için yakıt yanma odasına püskürtülmeden önce yüksek basınca ulaştırılır ve bu şekilde püskürtme işlemi gerçekleştirilir.

TFSI motor sistemleri de turbo şarjlı motor çeşitlerinden biri olarak birçok araçta yerini alır. Bilindiği üzere FSI motorlar Volkswagen otomotiv devi tarafından geliştirilmişti. FSI motorlar ile AUDİ otomotiv devi tarafından geliştirilen turbo şarj sistemi birleştirilerek TFSI motorların üretimi tamamlanmış. TFSI motorların diğer motorlara nazaran en dikkat çekici özelliği ise araç yüksek devirde çalışmasına rağmen yakıt tüketimi konusunda çok iyi bir optimizasyon sağlayarak, üstün performans ile düşük tüketim imkanını bir arada sunar.

Audi’nin de tam olarak yapmak istediği budur. TFSI’nın ilk gelişim sürecinde mühendisler piston ve krank mili hareketlerini gelecek yüksek basınca göre hazırlamak zorundalardı. Elde etmek istedikleri, diğer marka motor tiplerinden daha fazla güç üreterek, aynı zamanda dengeli ve yakıt tasarrufu sağlayacak alt yapı kurmaktı. Biraz sonra sizlere TFSI motor nedir, çalışma prensibi nasıldır, avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularının yanıtlarını vermeyece çalışacağız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu