Oto haber

Tatile Çıkacaklar Bu Konuya Dikkat Edin !

Evet yaz geldi ve okullar kapandı sıra tatil hayalinin gerçekleşmesinde.. tüm hazırlıklar yapılarak valizleri hazırladık . Sıra uzun ve uykusuz tatil yolculuğunda peki bu yolculukta neye dikkat etmemiz gereklidir.

Uzman Hekimler başta uçak ve otobüs yolcuları olmak üzere şahsi otomobilleri ile tatil için yola çıkacak olan tatilcileri uyararak uykusuz yolculuğun dikkatini çekerek sürücülerin değişen yol koşullarına tam hâkim olabilmesi için uykusuz olmaması gerektiğinin altı çizdiler.

Uzun yol araç sürücülüğü yapan kişilerde görülen uyku rahatsızlıkları ve bunların tedavi edilebilirliğine dikkat çeken Uzman Doktorlar ; “Solunum olaylarıyla kesintiye uğrayan ve derinleşemeyen, dolayısıyla kalitesi bozulan gece uykusunun etkisiyle gün içinde konsantrasyon bozukluğu ile birlikte, motor koordinasyonun kaybı, reflekslerde azalma gibi nörolojik sorunlar ortaya çıktığını ; dolayısı ile konsantrasyon ve el ayak uyumu gibi kompleks motor koordinasyon gerektiren işlerde başarı oranının düştüğünü ; bu da iş ve trafik kazalarının oluşmasına neden olduğunu. Direksiyon başında uyuklama ve gündüz aşırı uykuya eğilim, trafik kazalarına yol açtığını ” beyan etmişlerdir.

Bu sebeple tatil için uzun yola çıkarken mutlaka uykumuzu almış olarak yola çıkalım ve ayrıca yorulduğumuz anda uygun yere çekerek şansımızı zorlamadan istirahat edelim, yoksa tatil keyfimizin zehir olmasına sebep olarak keyfimizi kaçırabiliriz.

Saygı ve sevgi ile ….

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu