EhliyetPsikoTeknik

SRC Belgesi Sorgulama

Ulaştırma bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen işlemlerden biridir. Sürücü belgesi sınıfları içerisinde en çok önem arz eden ve özel bir eğitim gerektiren belgelerden biri de SRC belgeleridir.

    Bu belge uluslararası bir hüviyet özelliğine sahip olduğu için devlet yetkilileri de işi sıkı tutarak SRC belgesinin Standartlara uygun bir biçimde elde edilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Bu yazımızda SRC belgesi ile ilgili olarak bilinmesi gereken her türlü konuyu sizlere açıklamaya çalışacağız. Bu bilgiler üzerinden hareket ederek SRC belgesi konusunda yeterli donanıma sahip olabilirsiniz.

    SRC belgelerinin nasıl ve hangi standartlarda alınabildiği konusunu ilk olarak irdelemekte fayda görüyoruz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki SRC belgesinin Avrupa birliği standartlarına uygun olarak elde edilmesi zorunluluğundan ötürü bu işlemleri Ulaştırma bakanlığı direk olarak bünyesindeki bir müdürlük ile yürütmektedir. Bu anlamda SRC belgesini veren kurumlara baktığımız zaman Bu kurumlar içerisinde Üniversitelerin yoğunlukta olduğunu görmekteyiz. Üniversiteler bünyesinde faaliyet gösteren eğitim yöneticileri yani için ehli uzman kişiler bu belgeler yoğun bir eğitim sonucu vermektedirler.

   Belgenin verilebilmesi için öncelikle üniversite şartlarında alınan eğitimlerde başarı sağlamak gerekmektedir. Dediğimiz gibi profesyonel bir eğitim ekibi tarafından verilen bu eğitimlerin asıl amacı süreçten olumlu sonuç almak ve amacına uygun sürücüler yetiştirmektir. Belirtmiş olduğumuz gibi bu belge uluslararası bir geçerliliğe sahip olduğu için son derece hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Bu sebepledir ki devlet yetkilileri işi sıkı tutarak diğer sürücü belgelerinden farklı bir biçimde bu işlemleri Ulaştırma bakanlığın direk olarak devir yapmıştır.

SRC Belgeleri Nerelerde Kullanılır?

   Ülkemizde SRC belgesini alanlar üzerinden yola çıkacak olursak genellikle uluslararası nakliyecilik işlemlerinde bu belgenin kullanıldığını görmekteyiz. Zaten zorunlu olduğu için belgeyi almadan ülke dışında araç kullanmak mümkün değildir. Bunun dışında aracı ile yurt dışına çıkma hakkına sahip olan kişiler de bu belgeyi alarak serbest bir biçimde yabancı ülkelerde araç kullana bilme şansına sahip olabilmektedirler. SRC belgesi sorgulaması yapmak için aşağıda bulunan linke tıklamanız yeterli olacaktır.

SRC Belgesi Sorgulama

Yazar: hakan kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu