ModifiyeOto Bilgi

Spoiler nedir?Çalışma prensibi nasıldır?

Spoiler kelimesinin Türkçe karşılığı bozucu yada dağıtıcı olarak geçer. Hareket halindeki araç üzerine uygulanan istenmeyen hava akımlarını dağıtmak amacıyla tasarlanmıştır.

Hava barajı olarak da bilinen ön spoilerin amacı aracın altına giren hava akımını azaltmak ve böylece aerodinamik kaldırmayı ortadan kaldırmaktır. Spoiler’lar yarış ve spor arabalarda kullanıldığı gibi günlük arabalarda da kullanılmaktadır. Bazı spoiler’ lar sonradan estetik amaçlı koyulmuştur, azda olsa aerodinamik faydası vardır fakat genellikle aerodinamik yönden zararlı olur.

Arabalarda kullanılan spoilerlar genelde hem anlam hemde sözcük babında kanat kelimesiyle karıştırılmaktadır. Kanatın görevi aerodimak basıncı kullanarak araç üzerinde yere basıcı bir kuvvet yaratmaktır, ama spoilerin görevi hava akımını dağıtmaktır.

Çalışma Prensibi

Spoiler araç üzerinden ve altından yada çevresinden geçen hava akımını dağıtır. Bu dağıtma sonucu araç etrafındaki laminar hava akımı etkisini kaybeder. Hava direnci azalır. Çoğunlukla spoilerlar pratikliğinden çok gösteriş için takılır.

Spor arabalarda genellikle ön ve arka spoiler kullanılır. Bu arabalar sağlam şasiye ve iyi süspansiyonlara sahip ve manevra kabiliyetleri yüksek olmasına rağmen spoilerların faydası büyüktür. Bunun sebebi çoğu aracda tavan kısmının arkasından bagaja doğru bir eğim olmasıdır. Yüksek hızlarda bu kısım hava akımının ayrılmasına sebep olur. Hava akımını türbülansa dönüşür ve düşük basınç bölgesi oluşur. Sonuç olarak araçta kontrol kaybı ve kayma oluşur. Bu noktaya spoiler koyarar hava akımının daha uzunca ve daha geniş açılı bir şekilde akması sağlanır, hava akımının ayrılması geciktirilir. Bu araçta kaymayı azaltır, yakıt tüketimini azaltır ve arka camın temiz kalmasını sağlar.

Malzeme Çeşitleri

ABS plastik – Çoğu orjinal ekipman üreticileri ABS plastik malzemeyi kalıba döküp birçok karışım kullanarak spoiler üretirler. Ortaya plastik özelliklere sahip bir malzeme çıkar. Hassalık yani kırılganlık plastiğin ana dezavantajıdır. Ürünün yaşı ilerledikçe ve buharlaşan uçucu asit saysinde bu hassasiyet artar.

Fiberglass – Düşük maliyetinden dolayı otomobil parçası üretiminde kullanılır. Spoiler üretiminde fiberglass ve sentetik katran karışımı kullanılır. Fiberglass yeterince sağlam ve dayanıklıdır, fakat büyük ölçülü çalışmalarda verimsizdir.

Silikon – Son zamanlarda çoğu üretici silikon organik polimer kullanmaktadır. Bunun asıl faydası malzemenin inanılmaz plastik özelliğe sahip olmasıdır. Silikon yüksek ısılarda dayanıklılığa ve uzun bir hayata sahiptir.

Karbon – Karbon fiber malzeme otomotiv sektörünün en genç malzemesidir. Karbon hafiftir, dayanıklıdır ve ayrıca çok pahalıdır. Sıradan fiber glassdan farklı olarak katranın sertleşmesi yüksek basınçlı ve yüksek ısılı ortamda gerçekleşir.  Üretim süresinin uzun olmasından dolayı büyük ölçülü çalışmalarda üretici tarafından tercih edilmez.

Kaynak: http://aracborcsorgulama.com/spoiler-nedir-calisma-prensibi-nasildir/

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu