Oto haber

Şoför Esnafına Nefes Aldıracak Düzenleme

Takograf değiştirilme süresi 31 Aralık 2015 tarihine kadar uzatılarak binlerce şoför esnafının biraz olsun rahat nefes aldırılması sağlandı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, 1996, 1997 ve 1998 model araçlardaki mevcut takografların dijital takograflarla değiştirilmesi için belirlenen sürenin 31 Aralık’a kadar uzatıldığını belirterek, “Ekonomik sıkıntı içerisinde ayakta kalmaya çalışan şoför esnafı, süre uzatımı kararı ile az da olsa nefes aldı” ifadesini kullandı.

Apaydın, yazılı açıklamasında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yaptıkları görüşmeler kapsamında, 1996, 1997 ve 1998 model araçlarda 31 Aralık’a kadar dijital takograf bulundurma zorunluluğu aranmayacağını kaydetti. Apaydın, böylece kamyon ve otobüslerin muayenelerinin dijital takograf sıkıntısı yaşanmadan yaptırılabileceğini belirtti.

Takoğraf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliğinin mevcut haliyle sektör açısından yüksek maliyet oluşturmasının yanı sıra ülke ekonomisinin gerçekleriyle de örtüşmediğini savunan Apaydın, şunları kaydetti:

TAKOGRAF DEĞİŞTİRME SORUNU GEÇİCİ DE OLSA AŞILDI

“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yapılacak görüşmelerle soruna köklü çözüm bulmaya çalışacağız. Bir dijital takografın piyasa fiyatı 2-3 bin lira arasında. Hurdaya ayrılma yaşına gelen araçlara 2-3 bin lira harcanarak dijital takograf takmak ekonomiye ve şoför esnafına büyük zarar verir. 1996, 1997 ve 1998 model 21 bin 989 otobüs ve 57 bin 546 kamyon olmak üzere toplamda 79 bin 535 araç takografını dijital takograflarla değiştirme sorunu yaşıyor. Bu sorunu geçici de olsa aşmış bulunuyoruz.”

TAKOGRAF DEĞİŞTİRME 577.683 ARAÇ ETKİLENECEK

Uygulamadan 456 bin 78’sı kamyon, 121 bin 605’i otobüs olmak üzere toplam 577 bin 683 aracın etkileneceğini belirten Apaydın, ekonomik sıkıntı içerisinde ayakta kalmaya çalışan şoför esnafının süre uzatımı kararı ile az da olsa nefes aldığını ifade etti.

Kaynak: Haber7.com

Daha Fazla Göster

7 Yorum

  1. böyle düzenlememi olur 1996 model hurdaya ayrılacak hurda araca ilk taktıracaksınız neden ilk yüksek modele taktırmıyorsunuz sizin bu yaptıgınız sey adeletsiz ALLAHA HAVE EDİYORUZ SİZLERİ ÇOCUKLARIMIN HAKKINI HELAL ETMİYORUM ALLAHTA AF ETMEZ SİZİ

  2. her ne yaparsanız yapın ben taktırdım 1 gün sonra erteleme geldi kimbilir daha ne neler çıkarırsınız kendi yandaşlarınıza şunu unutmayın Say’ın başkan şöför esnafının üzerinden kazandığınız haksız kazançlar ve rantlar haramdır hepinize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu