TÜVTürk Araç Muayene

Sahte Tüvtürk Araç Muayene Dikkat !

TÜVTURK yaptığı açıklama ile her yıl Kasım-Aralık aylarında artan araç muayenelerinde sahte muayenelere karşı araç kullanıcılarını dikkatli olmaya çağırdı.

Araç kullanıcılarına yönelik uyarılara yer veren açıklamada özellikle son günlerde artan sahte araç muayenelerine dikkat çekilerek, araçlarını muayeneye kendileri götürmek yerine bu hizmeti veren kişi veya kuruluşlardan hizmet alan araç sahiplerine bu konuda hassas olmaları ve muayene sonuçlarını mutlaka sorgulamaları önerildi.

Araç sahiplerinin, ”www.tuvturk.com.tr” websitesi yardımıyla muayenelerin TÜVTURK tarafından yapılıp yapılmadığını kontrol edebileceklerini belirten TÜVTURK; internet sitesinden plaka ile muayene sorgulaması yapılabileceğini veya 0212 444 80 08 numaralı TÜVTURK Çağrı Merkezinden bilgi alınabileceği ifade etti.

Açıklamada, muayene raporlarının eşzamanlı ve gerçek olarak elektronik ortamda TÜVTURK Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü bilgisayarlarına aktarıldığı ifade edilerek şöyle denildi:

Sahte muayene raporlarının elektronik kaydı söz konusu olmadığından çok basit bir sorgulama ile muayenenin sahte olduğu anlaşılabilmektedir. Etiket ve hologramlar da sadece görsel kullanıma hizmet etmektedir. Elektronik ortamda kayıt altında tutulan muayene raporları, T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü aracılığı ve T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile de paylaşılmaktadır. Bu nedenle T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü elektronik kayıtlara gerçek ve eşzamanlı olarak ulaşabilmekte ve muayene raporlarını denetleyebilmektedir.”

TÜVTURK açıklamasında, Türkiye’de araç muayenesinin sadece T.C. Ulaştırma Bakanlığı denetiminde olduğunu belirterek; bu muayenelerin TÜVTURK‘e ait sabit ve gezici istasyonlarda yapılabildiğini ve araç kullanıcılarının Randevu Sistemi’ni kullanarak muayene işlemlerini kolaylıkla yapabilecekleri söyledi.

Kaynak: www.tuvturk.com.tr

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu