Sigorta

Risk nedir ?

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemizde “Risk Nedir ?” Konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Risk zarara uğrama tehlikesi olarak adlandırılabilir. Risk’in henüz gerçekleşmemiş olması gerekir ama gerçekleşme ihtimali vardır. Ne zaman gerçekleşeceği belli değildir ve gerçekleşmesi durumunda kişileri maddi ve manevi zarara uğratır.

Risk’in taşıması gereken bazı özellikler vardır. Öncelikle risk’in kişinin iradesi dışında gerçekleşmesi gerekmektedir. Mutlaka kanuna uygun yasal bir risk olması gerekmektedir. Eğer bir risk yasal değilse sigortalanmış olsa dahi sigorta şirketi hasar gerçekleştiğinde bunu ödemez. Bunun dışında riskin gelecekte olma olasılığı vardır ama ne zaman gerçekleşeceğinin belirsiz olması gerekir. Risk karşılanma yada üstesinden gelme açısından olağan riskler yada olağan üstü riskler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Olağan riskler hepimizin günlük hayatta karşılaşabileceğimiz ama üstesinden ferdi olarak da gelebileceğimiz risklerdir.

Ama olağan üstü riskler ortaya çıktıkları zamanlar çok ciddi yıkıma ve manevi kayma neden olabilecek risklerdir.Bu riskler gerçekleştiği zaman ciddi kayıplar olabileceği için sigorta sözleşmeleri yapılırken mutlaka sözleşmede bu durum göz önüne alınmalı ve buna göre sözleşme yapılmalıdır.

Risk nedir

Yazar:tramer-sorgulama - Kopya:

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu