Oto haberSigortaTrafik sigortası

Poliçe Nedir? Ne İşe Yarar? | SİGORTA

Poliçe, sigortalanan kişiye ait bilgilerin sigortanın başlangıç ve bitiş tarihini, ödenecek tutar ve teminatı gösteren belgeye denir.Yani sigorta anlaşmasının yazılı şeklidir. 

Trafik sigortası, kasko sigortası ve benzeri sigortalar içinde de kullanılan poliçe daha önceden belirlenmiş olan risk gruplarının toplandığı bir belgedir.

Sigorta yaptırılırken mutlak suretle poliçe olmalıdır. Sigorta sözleşmesinin yazılı şekli olan poliçeler içerisinde bulunması gereken belli başlı belgeler ve zorunluluklar vardır.

Bu belgelerin içeriğinde bulunması gereken bilgiler şunlardır:

1-      Sigortacı ile sigortalı / sigorta ettirenin ve varsa menfaattarın ismi, adresi

2-      Sigortanın konusu

3-      Verilen teminatlar

4-      Teminat başlangıç ve bitiş tarihleri

5-      Sigorta bedeli

6-      Prim tutarı ve ödeme şartları

7-      Tanzim tarihi.

police-nedir-ne-ise-yarar-sigortaPoliçe, bu bilgiler ile düzenlenerek imzalanır ve sigortalıya “Genel Şartlar” ve varsa “Özel Şartlar” ile birlikte verilir.  Genel Şartlar Türkiye’deki tüm sigorta şirketlerince kullanılan ve kelimesi kelimesine hiçbir farklılık göstermeyen şartlardır. İlgili poliçe ile teminat altına alınan halleri, kesinlikle teminat altına alınamayan halleri, isteğe bağlı olarak alınabilecek veya hariç tutulabilecek halleri, sigortalının ve sigortacının sorumluluklarını, yükümlülüklerini, haklarını, hasar halinde takip edilecek prosedür gibi konuları madde madde içeren genel şartlar anlaşma maddeleri olup, poliçe ekinde mutlaka sigortalıya verilmektedir. Genel şartlarda daraltma veya genişletme yapılacak olunduğunda, yine genel mevzuata aykırı olmayacak Özel Şartlar (Klozlar) oluşturulmakta ve bunlar da sigortalıya poliçe ekinde verilmektedir.

Poliçenizi okumadan imzalamayın.

Kaynak:tramer-1

Daha Fazla Göster

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu