Oto haber

Otoparklarda Bu Uyarıya Dikkat ! Doğruyu Yansıtmıyor

Kıymetli oto severler otoparklarda görmeye alışkın olduğumuz “Oluşabilecek hasarlardan ve kayıplardan işletmemiz sorumlu değildir” yazı aslında gerçeği yansıtmamaktadır.

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde önemli bir sorun haline gelen park sorunu otoparklarla birlikte bir nebze hafifletilse de sürücünün sıkıntısı aracını otoparka park edince sona ermemektedir. Aşağı yukarı tüm otoparklarda karşımıza çıkan “Oluşabilecek hasarlardan ve kayıplardan işletmemiz sorumlu değildir” ibareli uyarı yazısı sürücünün huzurunu kaçırmaya yetmektedir.

Peki bu işin aslı nedir ? gerçekten oto park işletmeleri oluşabilecek hasarlardan ve kayıplardan sorumlu değil midir. İşte sizler için otosorgulama.com olarak yaptığımız araştırmada işin aslının yani hukuki boyutunun farklı olduğunu tespit ettik.

Konu ile alakalı danıştığımız Avukat İsmail Kaya’nın  açıklamasında “ücretli bir hizmet sunan otopark işletmelerinin oluşacak her türlü olumsuzluktan belli ölçülerde sorumlu olduklarını. Ücretli otoparklarda; araç sahiplerinin zarara uğraması halinde, Borçlar kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uyarınca otoparkın sahibi kurum veya kuruluşun; kusuru oranında bu zararları tazmin etmek mecburiyetinde olduğunu” beyan etmiştir.

Ayrıca Avukat İsmail Kaya “otopark içerisinde yaşanan trafik kazaları ise işletmenin sorumluluk alanı dışında kaldığından dolayı trafik işaretleri ve bilgilendirmeler tam ise otopark işletmesi bu konuda sorumlu tutulamayacağını” beyan etmiştir.

Kısacası ücret ödeyip hizmet aldığınız otopark işletmeleri Oluşabilecek hasarlardan ve kayıplardan kusuru oranında sorumluluğu vardır. Bu vesile ile daha dikkatli ve duyarlı olmak,gerektiğinde kanun yollarına başvurmaktan kaçınmamak gereklidir.

Saygı ve sevgi ile

 

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

 

Yazar:Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu