2 el arabaOto haber

Otomobillerde gereksiz yakıt sarfiyatına sebep olan özellikler

Kıymetli oto severler bu makalemizde “Otomobillerde gereksiz yakıt sarfiyatına sebep olan özellikler” in önemlilerinden bir kaçını anlatacağız.

Sürücünün veya aracı satın alan kişinin aracını daha güzelleştirmek ve kendi zevkine göre tekrar dizayn etme adına aracın üzerine takacağı her türlü malzeme yani modifikasyon işleri yakıt tasarrufunu ortadan kaldırarak daha çok yakıt kullanmasına sebep olmaktadır. Bu aksesuarlar yani modifikasyon parçaları aracın aerodinamik yapısını ve sürtünme katsayısını bozacağından dolayı aracın yakıtını artıracaktır. Bu sebeple modifikasyon işlerinden uzak durarak aracı orijinal fabrikasyon hali ile zamanında bakım yaptırarak kullanmak yakıt tasarrufu acısından önemli bir noktadır.

Diğer bir önemli konu ise araç seçimidir. Yani özellikle satın alırken yakıt tasarrufu acısından daha küçük motorlu araçlar ile dizel motorlu araçları tercih etmek de avantaj sağlayacaktır.

Ayrıca kullanımın yanı sıra aracın ekonomik olarak üretilmiş araç olması da ayrı bir sebeptir. Bu sebepledir ki satın alacağınız aracın fabrika verilerini kontrol ederek 100 Km deki yakıt sarfiyatına bakarak satın almanız daha uygun olacaktır.

Aracın orijinal halini bozmadan kullanmak ve nasıl bir amaç için aracı alacağımızı tespit etmek her zaman mantıklı ve uygun olacaktır.

Saygılar  

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu