Tamir Bakım

Otomobiliniz Kışa Hazır mı?

Yaz aylarının yerini soğuk havalara bırakmaya başladığı bu günlerde araçların kış şartlarına göre bakımlarının yaptırılması tavsiye edildi.

Yazlık donanım ve ilaveleri bulunan araç sahipleri için araçlarını daha soğuk havalara hazırlamanın zamanı geldiği, kış aylarında soğuk, nemli ve ağır trafik koşullarının zayıf sistemlerin çöküşüne sebep olabileceği kaydedildi.

Araçları kışa hazırlanmak için yapılması gereken önemli konulardan bazıları şöyle sıralandı:

 • Aracın boyasını ve camlarını kontrol etmek ve sorunlu yerleri belirlemek için en iyi yöntem aracın elle yıkanmasıdır.
 • Paslanmayı önlemek için bu kontrol çok önemlidir. Jantların üzerindeki tuz, yağ ve kir temizlenmelidir. Pas varsa bakımı yapılmalıdır.
 • Kullanıcı el kitabı okunarak tavsiye edilen bakım koşulları takip edilmelidir. El kitabı aracın bakımı konusunda en önemli bilgiyi verecek ve en kapsamlı yolu gösterecektir.
 • Motor soğutma sistemindeki (radyatördeki) sıvı değiştirilmelidir. Bu sıvının seviyesi, durumu ve konsantrasyonunu periyodik olarak kontrol edilmelidir. Bu kontrol yapılırken motorun çalışmadığından ve soğumuş olduğundan emin olunmalıdır. Zor çalışma, arada durma ve zorlanma gibi bir performans problemi varsa, bu tamir ettirilmelidir. Böylelikle daha iyi bir yakıt tüketimi yanında ilerideki daha pahalı tamiratın da önüne geçilmiş olur. Mesela basit bir şey aracınızın katalitik konvertörünü bozabilir. Eğer gerekli işlemleri kendiniz yapamıyorsanız, bakım için gittiğiniz tamir servisinin veya araç üreticisinin yetkili servisinin, yeterli olup olmadığından emin olun. -Aracınızı emin ellere teslim edin. Kayış, hortum ve kablo gibi harici uzantıların sıklıklarının ve durumlarının profesyonel oto tamircileri tarafından kontrol edilmeleri gerekiyor. Sahip olduğunuz kişisel bakım setleri genelde uygun aletleri içermeyebilir. Aracın yıllık bakımları muntazam yaptırılmalıdır. Çalışmasından memnun olunmayan kalorifer (ısıtma) sistemi yetkili servise götürülüp tamir ettirilmelidir.
 • Yağ ve yağ filtresi kullanım el kitabına uygun olarak değiştirilmelidir. Çoğu zaman ihmal edilen bu konu aslında aracın ömrünü uzatan en önemli konulardan birisidir. Hava, yakıt ve diğer filtreler el kitabında tavsiye edilen şekilde değiştirilmelidir.
 • Yedek lastik dahil, tüm lastiklerin durumları kontrol edilmelidir. Basınçlarını kontrol ederken lastiklerin soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Aşınmış, yamulmuş vs. şekilde göze çarpan anormal durumlar yabana atılmamalıdır.
 • Transmisyon kontrol ettirilmelidir. Basit bir bakım büyük masrafların önüne geçebilir.
 • Aracın frenleri mutlaka kontrol ettirilmelidir.
 • Tüm aydınlatma sistemi ve ampulleri gözden geçirilmelidir. Çalışmayanlar yenilenmelidir.
 • Yıpranmış silecek lastikleri yenilenmelidir.
 • Camları yıkamada kullanılan sıvı alaşımının eksik olmadığından emin olunmalıdır.
 • Yaz aylarındaki toz ve uçan böcekler sebebiyle ihtiyaç artacaktır.
 • Paspaslar sabunla yıkatılmalıdır. Böylece varsa tuz ve yağlı kısımlar temizlenecektir. İç kısımdaki vinil yüzeylerin çatlama ve kurumalarını önlemek için özel bir vinil cilası ile bakımını yapılmalıdır.”

Kaynak: http://www.otorehberi.com/servis-bakim/haber/948458-araciniz-kisa-hazir-mi

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu