Bunları biliyor musunuzOto BilgiTamir BakımTeknik BilgiYararlı Bilgiler

Otomobilimizin Aküsü Biterse Neler Yapılabilir !

Akü bitmesi durumu, arabalarda sık yaşanan arızaların başında gelmektedir. Özellikle açık unutulan farlar, müzik sistemi veya ekstra bir donanım oto akü bitmesinin en büyük sebeplerindendir.

Ayrıca bakımları doğru zamanlarda yapılmayan aküler ve eskimiş akülerde zamanla şarj tutmayacağından, akü bitmesi durumuyla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Bundan dolayı akü bakımları ve akü değişim zamanlarına mutlaka dikkat edilmelidir.

AKÜ BİTERSE NE YAPMALIYIZ?

Arabanızın aküsünün bitmesini anlamak oldukça basittir. Arabayı çalıştırmaya çalıştığınızda rahat çalışmama durumu varsa, gösterge ışıkları yanmıyorsa veya zayıfsa, arabanızı uzun süre kullandıktan sonra stop edip tekrar çalıştırmaya çalışsanız bile arabanız geç çalışıyorsa, bu akünüzün bittiği anlamına gelir. Akü bitmesi durumunda en mantıklı davranış akünüzün yeni bir oto aküyle değiştirilmesidir.

Ancak o anda arabanızı çalıştırmanız gerekiyorsa ve bir çözüm arıyorsanız sadece 2 seçeneğiniz mevcut.

Bunlardan bir tanesi arabanızı birkaç kişi yardımıyla itekleyip vurdurma işlemidir. Bu durumda arabanızın kontağını çevirmeniz, arabanızı birkaç kişi yardımıyla hareket ettirmeniz, arabanızın vitesini 2. Vitese takmanız ve araba hızlandıktan sonra ayağınızı debriyajdan çekerek gaza basmanız gerekmektedir.

Bir diğer seçenekte, arabanıza yapacağınız akü takviyesidir. Başka bir arabanın akü kutup başlarına bağlayacağınız kablolar yardımıyla akünüzü takviye yaparak arabanızı çalıştırmanız mümkündür. Böyle durumlarla karşılaşmamak için akü değişim zamanlarını dikkate almanız ve arabanız çalışmadığı zamanlarda, akünüzü kullanacağınız donanımları kullanmamanız gerekmektedir. Böyle bir durumda akü boşalıp dolmayacağından, arabanız zaman içerisinde çalışmayacaktır. Bundan dolayı akü değişimlerinizi doğru zamanlarda yaptırmak kritik önem taşımaktadır.

Tedbirli olmak takdirin gereğidir. Saygılar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu