Bunları biliyor musunuzOto haberTeknik BilgiYararlı Bilgiler

Otomobil Sınıfları / Segmentleri Nelerdir

Otomobiller birbirleri ile kolay kıyaslanması amacıyla farklı sınıflara ayrılmaktadır. ABD’nin aksine Avrupa ülkeleri düzeyinde bu konuda belirli bir kural-yönetmelik bulunmamaktadır.

 

 

Otomobillerin sınıfları bilinen marka ve modellerin kıyaslanması yoluyla tanımlanmaktadır. Örneğin Volkswagen Polo, Golf ve Passat iç hacim ve ebat farklılıkları nedeniyle farklı sınıflarda yer almaktadır. Araç üreticileri, her biri farklı bir müşteri kitlesi tarafından talep edilen modeller ürettiğinden her segment için alternatif ürünler görmekteyiz.

A SEGMENTİ

A Segmenti ( sınıfı ) arabalar en küçük şehir otomobilleri olarak bilinen, yakıt tüketimi bakımından ekonomik, fazla park alanı kaplamayan ve nispeten uygun fiyatlı modellerdir.Basic, mini, mini car, şehir arabası, economy car, city car olarak da adlandırılırlar. Küçük araçlardır.

a segmenti

A Segmenti Örnekler: Renault Twingo, Peugeot 107, Smart Fortwo, Fiat Panda, Chevrolet Spark, Suzuki Alto, Hyundai i10

B SEGMENTİ

B segmenti araçlar A segmentin den biraz daha büyük olsa da küçük otomobil sınıfında yer almaktadır. Small olarak da adlandırılırlar. Aynı segmentte bulunduğu halde sedan veya hatchback olan veya birbirine tıpatıp benzetilemiyecek pek çok model bulunabilmektedir.

b segmenti

B Segmenti Örnekler: Hyundai Getz, Honda Jazz, Chevrolet Kalos, Fiat Punto, Dacia Logan, Seat Exeo, Hyundai Accent, Hyundai Era, Hyundai i20, Ford Fiesta, Fiat Albea, Fiat Palio, Nissan Micra, Peugeot 206, Smart Forfour, Toyota Yaris, VW Polo

C SEGMENTİ

C Segmenti küçük aile otomobilleri olarak nitelendirilmektedir. Alt orta sınıf olarak da tanımlanırlar.

c segmenti

C Segmenti Örnekler:  Honda Civic, Renault Fluence, Volkswagen Golf, Volkswagen Jetta, Mitsubishi Lancer, Renault Megane, Hyundai i30, Hyundai Accent Blue, Toyota Corolla, Toyota Corona,Ford Focus, Opel Astra, Audi A3, Fiat Bravo, Kia Ceed, Peugeot 308, Mazda 3, Hyundai Elantra, Kia Cerato, Skoda Octavia , Dacia Logan, Toyota Auris, Proton Gen2

D SEGMENTİ

D Segmenti büyük aile otomobili olarak bilinmektedir. Üst orta sınıf araçlardır.

d segmenti

D Segment Örnekler: Opel Insignia, Volkswagen Passat, Opel Vectra, Alfa Romeo 156, Renault Laguna, Ford Mondeo, Hyundai Sonata, Toyota Avensis, Honda Accord,  Seat Exeo, Mazda 6, Alfa Romeo 159, Nissan Primera, Skoda Superb, Mercedes C Serisi, BMW 3 Serisi

E SEGMENTİ

E Segmenti Executive car olarak da adlandırılan üst sınıf otomobillerdir.

e segmenti

E Segmenti Örnekler: BMW 5 serisi, Mercedes E sınıfı, Audi A6, Volvos80

F SEGMENTİ

F Segmenti Lüks sınıf otomobillerdir.

f segmenti

F Segmenti Örnekler: Audi A8, BMW 7 serisi, Mercedes S serisi

G SEGMENTİ

G Segmenti Spor otomobillerdir.

g segmenti

G Segmenti Örnekler: Porche 911

 

Yazının başında ifade edildiği gibi otomobil segmentleri belirli iç hacim, performans, fiyat, motor hacmi gibi objektif kriterlere göre değil, modellerin mukayesesi neticesinde tahmin edilmektedir. Bu bakımdan belirli bir segmente sokulamayacak veya ara modeller bulunmasını da olağan karşılamak gerekmektedir. Bundan başka herhangi bir modelin yıllar içerisinde değişimi neticesinde üst segmente yükselmesi de mümkündür.

Kaynak:ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu