2 el arabaOto haber

Otomobil satışlarında uygulanan 5 dolandırıcılık yöntemi

Kıymetli oto severler günümüz şartlarında otomotiv sektöründe kullanılan ve oto sevenlerin mağdur olmasına sebep olan 2eloto satın alırken uygulanan 5 dolandırıcılık yöntemini sizler için aşağıya maddeler halinde sıraladık.

Otomotiv sektöründe en çok uygulanan dolandırıcılık yöntemleri :

2.EL OTO ÖN ÖDEME VE KAPARO MEVZU

Bu yöntem en yaygın olarak kullanılandır. 2. el otomobil satın alırken araç satılmaması amacı ile veya “aracı ben satın aldım” diyerek gönderilen kaparo paralarına çok dikkat edilmeli ve mümkünse kaparo gönderilmemelidir. Çünkü güven tek taraflı olmaz siz güvenerek gönderirsiniz ama karşı tarafa bu iyi niyetinizi kullanarak sizi dolandırır ve bir daha şahıslara ulaşamayabilirsiniz.

OTOMOBİL SATIŞLARINDA NOTERDE DOLANDIRICILIĞA DİKKAT

Noterde satış işlemleri esnasında lütfen imzayı atmadan paranızı peşin alınız yoksa “Sen satış sözleşmesini imzala paran hemen geliyor” gibi bahanelere kanarak imza atarsanız bir daha arabanızı göremeyeceğiniz gibi yılların birikimi ve hayalleriniz  bir kabusa dönüşüp uçup gidecektir.

DENEME SÜRÜŞÜNE DİKKAT

Şayet vekalet yolu ile veya güvenerek satış işlemi gerçekleşmiş ise paranızı almadan “bir deneme sürüşüne çıkayım” gibi v.b. bahanelerle şahıslara arabanızı vermeyiniz. Çünkü bu bahanelerle paranızı almadan aracı teslim ederseniz göreceğiniz son dönüşü olamayan deneme sürüşü olabilir.

PLAKA KAPALI İSE DİKKAT

Şayet aracın plakası kapatılmış ve şahıs tarafından da fiyatı makul tutulmuş ise sakın ha sakın kaparo v.b. para vermeyin yoksa paranız uçup gider.

AĞIR HASARLI (PERT) ARAÇLARA DİKKAT

Son yıllarda bütün oto severlerin bir şekilde karşılaştığı ama çözüm noktasında yalnız kaldığı dolandırıcılık türlerinden bir tanesidir. Bu dolandırıcılık yöntemi en yaygın olanı olduğu gibi en tehlikelisidir. Ne yazık ki ağır hasarlı (pert) araçlar sigorta şirketlerinden veya kaza yapan mağdurlardan piyasa esnafı yani oto alım satımı yapan kişiler veya iş yerleri tarafından satın alınarak özel servislerde yaptırılmakta daha sonrası hasarsız denilerek satılmaktadır.Hatta öyle bir duruma düşürülmekte ki TRAMER SORGULAMA dahi yaptırsanız Tramer kayıtları temiz çıkmaktadır.

Peki Pert (Ağır Hasarlı) araçlar için ne gibi tedbirler alabiliriz noktasına değinecek olursak;

  • Sigorta acentesinden motor veya şasi numarası ile sorgulatmak
  • Tanıdığınız yetkili servise, ustaya veya ekspertiz servislerine aracı göstermek.
  • Tanımadığınız veya güven vermeyen şahıslardan 2eloto satın almamak.
  • Satış sonrası oluşabilecek gelişmeler için muhatap bulacağınız firmalardan satın almak.

Tedbir almak ve sonrasında pişman olmamak adına daha uygun düşecektir.

Ayrıca unutmamak gerekir ki ! Güven öyle bir değerli peygamber ahlakıdır ki…peygamber efendimiz (S.A.S) bir hadisi şerifinde buyurduğu gibi “Doğru sözlü, dürüst ve güvenilir tacir, nebiler, sıddıklar ve şehitlerle beraberdir.” demekte bu sebeple güven duygusunu herkeste aramamak gereklidir. Saygılar

Kaynak:oto-sorgulama

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu