Oto BilgiOto haberTeknik Bilgi

Otomatik mi Yoksa Çift Kavramalı Şanzuman mı!

Soru: Yılda 18.000 km yol yapıyorum ve 0 km DSG şanzıman ve TSI motorlu bir araç almak istiyorum. Ancak bildiğim kadarıyla bu şanzımanlar arızalandığı zaman maliyeti yüksek masraflar çıkıyormuş acaba sizce bu doğru mu? Bana tork konvertörlü mü yoksa DSG gibi çift kavramalı şanzımana sahip bir araç mı önerirsiniz? Ayrıca TSI gibi direkt püskürtmeli motora sahip araçlara LPG sistemi takılabiliyor mu? Bu konuda bana neler önerirsiniz?  Hasan Candeğer,

Cevap;

Sayın Hasan Candeğer,

otomatik-mi-yoksa-cift-kavramali-sanziman-miSatın almayı düşündüğünüz sıfır kilometre araç için 1 yıl içerisinde 18.000 km yol yaptığınızı düşünürsek benzinin yerine dizel motorlu bir aracı tercih edebilirsiniz. Çünkü benzinli motorun litre olarak tüketim değeri dizele göre daha yüksektir. Diğer tarafta dizel motorlu araçların yüksek tork özellikleri sayesinde daha keyifli sürüşler sunuyorlar. Ancak dizel motorlu araçlarda özellikle kısa mesafeli dur kalk trafiğinde artan kurumlanmaya karşı tedbir olarak yetkili servis kontrollünde gerekli temizlemeleri yaptırmanız gerekiyor. Soruda geçen TSI motorlara LPG uygulaması için ise bazı markalarda bu montaj yapılabiliyor. Bu konuda iyi bir araştırma yapmanızı öneriyorum. Ancak yetkili servisin bu montaja onay vermemesi de aracın garantisinin bitmesine neden olacak.

DSG şanzımanın vites geçişi sırasında oluşan düşük kayıpları ve yakıt tüketimi ile performanstan taviz vermemesi büyük bir avantaj oluyor. çift kavramalı yada otomatik şanzımanların çalışma prensipleri birbirinden farklıdır. Çift kavramalı şanzımanın onarım maliyeti yüksektir ama klasik otomatik şanzımanın da revizyon masrafı oldukça fazla. Sonuç olarak arıza konusu ise sizin bahsettiğiniz gibi değil. Zaten yeni araç garanti kapsamında olduğu için üreticiden kaynaklı bir sorun varsa bunu marka kendisi giderecektir.

Kaynak:otohaber.com.tr

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu