Oto haberOto Karşılaştırma

Opel Insignia-Renault Talisman-Skoda Superb-VW Passat-Ford Mondeo Karşılaştırması

Renault Talisman nihayet ülkemizde satılmaya başlandı ve fiyatları da açıklandı.

Oldukça başarılı dizel motorlarını Nissan ve Mercedes ile de paylaşan marka Talisman modelini şimdilik sadece dizel motorlar ile satışa sundu. Özellikle 1.6 litre 160 ps güce sahip olan motor oldukça dikkat çekici ve ilerleyen dönemlerde ülkemize özel olarak yeni Mercedes E Sınıfı’nda da bu motorun kullanılabileceğini düşünüyoruz.

 D segmentinde bulunan modeller

 • BMW 3 Serisi, Audi A4, Jaguar XE, VW Passat, Ford Mondeo, Skoda Superb, Alfa Romeo Giulia, Opel Insignia, Citroen C5, Peugeot 508, Hyundai Sonata, Mazda 6, Kia Optima, Mercedes C Sınıfı, Renault Talisman

Renault Talisman ile yapacağımız karşılaştırmayı ise bu sınıfta en çok dikkat çeken iyi satış rakamlarına sahip Ford Mondeo, VW Passat, Skoda Superb ve Opel Insignia ile yapacağız. Bu 5 aracı fiyat, boyut, teknik olarak  ve tamamen rakamlar üzerinden yorumlayacağız. Ancak görsel kısmı renklerin ve zevklerin tartışılmaz olması nedeniyle sizlere bırakıyoruz.

Fiyat Karşılaştırması

Fiyat karşılaştırması yaparken modellerin en düşük hacime sahip dizel motorlarını ve manuel şanzıman seçeneğini seçtik. Bu seçimin nedeni ise Ford Mondeo modelinde dizel motor seçeneğinde otomatik şanzıman bulunmuyor. Diğer taraftan Talisman modelinde de benzinli motor seçeneği bulunmuyor. Sonuç olarak tüm modellerde ortak olan tek seçenek dizel motor – manuel şanzıman seklinde yer alıyor.

Talisman modelinde iki farklı dizel seçeneği bulunuyor ve her iki motorda ayrı ayrı listeye girebilirdi. Ancak her iki motor seçeneğinin de bu listede olması gerektiğini düşündük. Ayrıca serinin 160ps güce sahip versiyonunun şu anda diğer markalar tarafından satılan bir dengi de bulunmuyor. Bu nedenle 1.6 lt motorun 130ps güce sahip olan versiyonunu karşılaştırmaya dahil ettik.

Renault Talisman modelinin diğer motor seçenekleri ve fiyatları ise aşağıdaki şekilde yer alıyor.

 • 1.5 lt turbo-dizel 110ps – 6 ileri manuel – Touch donanım – 100.500TL
 • 1.6 lt turbo-dizel 130ps – 6 ileri manuel – Touch donanım – 105.000TL
 • 1.6 lt turbo-dizel 130ps – 6 ileri otomatik – Touch donanım – 115.000TL
 • 1.6 lt turbo-dizel 130ps – 6 ileri otomatik – Icon donanım – 128.000TL
 • 1.6 lt turbo-dizel 160ps – 6 ileri otomatik – Icon donanım – 132.500TL
Donanım seçeneği olarak ise Renault modelinin baz modelini (Touch) listeye almaya uygun gördük. Diğer markaların donanım seçeneklerini ise bir üst düzeyde. Bu seçimi yapmamızın nedeni ise Talisman’da bulunan alt donanım seçeneğinin diğer modellerin orta donanımlarına göre aynı veya daha üst düzeyde olması olarak gösterilebilir. Renault Talisman’da gerçekten de bazı önemli ve pahalı donanımlar en baz donanımda standart olarak sunuluyor. Bu üst düzey donanımlar ise;
 • Led gündüz farları
 • Full led ön farlar
 • 7″ dokunmatik ekran
 • Navigasyon sistemi
 • Arkamys 3D ses sistemi
Bu yönden bakıldığı zaman Renault gerçekten de dolu bir otomobil ve bu nedenle fiyatı rakiplerine göre uygun sayılabilir. 1.5 litre motora sahip olan versiyonun donanımı da dikkate alındığında Superb modelinden bile çok daha uygun bir fiyata satılıyor diyebiliriz. Sunduğu özelliklere göre ise VW Passat modeli en pahalı model olarak görünüyor.

Fiyat Karşılaştırması

opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-karsilastirmasi

Boyut Karşılaştırması

Listemizdeki en uzun ve dingil aralığı en fazla model Ford Mondeo, en geniş model Renault Talisman ve en yüksek model Opel Insignia. Genel olarak bakıldığında ise 5 model de birbirlerine oldukça yakın boyutlara sahipler. Ancak Skoda Superb özellikle arka diz mesafesi çok geniş olan bir model. Opel Insignia ise iri boyutlarına rağmen diğerleri kadar geniş bir iç hacim sunamıyor.
opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-boyut-karsilastirmasi

Teknik Özellik Karşılaştırması

5 farklı model arasında kağıt üzerinde en güçlü motor olarak Insignia’nın 1.6 dizeli öne çıkıyor. Ancak hızlanma konusunda 1.6 dizel motora sahip Talisman’ın gerisinde kalıyor. Diğer taraftan 1.5lt dizel motora sahip Talisman’ın kendisinden daha güçlü olan Mondeo ile aynı hızlanma ve son hız verilerine sahip olduğu görülüyor. Aynı motora sahip Passat ve Superb ise daha güçsüz olmalarına rağmen Insignia ile benzer verilere sahip.
Modellerin yakıt tüketimleri incelendiği zaman ise 1.5 ve 1.6 litre Talisman’ın en düşük verilere sahip olduğu görülüyor. Diğer 4 model de birbirleri ile hemen hemen aynı tüketim verilerine sahip. Sonuç olarak ürettiği güce ve alınan performansa bakılıp yakıt tüketimi ile karşılaştırılır ise en verimli çalışanın 1.6lt dizel Renault motoru olduğu ortaya çıkıyor.
opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-teknik-karşılaştırma

ÖN PROFİLLER

opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-ön-front

ÖN ÇAPRAZ PROFİLLER

opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-on-front-2

YAN PROFİL GÖRÜNÜM

opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-yan-profil

ARKA ÇAPRAZ PROFİLLER

opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-arka-rear-2

ARKA PROFİLLER

opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-arka-rear

KOKPİT GÖRÜNÜMÜ

opel-insignia-renault-talisman-skoda-superb-vw-passat-ford-mondeo-kokpit-cockpit

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu