EhliyetOto haber

Obezseniz ehliyet almanız zorlaşıyor!

Vücut kitle indeksi sınıflandırmasında “obez” sayılan kişilerin yeni düzenlemeye göre ehliyet almak ya da yeniletmek için önce uyku laboratuvarında tetkik yaptırması,Uyku apnesi sendromu tanısı konulması halinde ise tedavisine başlanması gerekiyor.

Uyku Derneği (UYKUDER) Genel Başkanlığı görevini de yürüten Uludağ  Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.  Mehmet Karadağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl sonunda “Sürücü  Adayları ve Sürücülerde Aranacak sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair  Yönetmelik”te bazı hükümlerin değiştirildiğini hatırlattı.

Yeni düzenlemeye göre, sürücü belgesi alacak ya da yeniletecek  kişilerin, bir pratisyen hekim veya aile hekimine beyanname vermesi gerektiğini belirten Karadağ, “Bu beyannamede, ‘Bende uyku apnesi sendromu yoktur’ diye bir  madde de var. Kişi kendisinde bu rahatsızlığın bulunmadığını belirtmişse ve onu  muayene eden hekim de bu kişide uyku apnesi sendromu bulunmadığını teyit ederse  sağlık raporu almasında sakınca yok” dedi.

Karadağ, dünya genelinde trafik kazalarına yol açan en önemli  nedenlerden birinin uyku apnesi sendromu olduğunu vurguladı.

Uyku apnesinin neden olduğu gündüz aşırı uyku halinin kişilerde  trafikte ya da iş yaşamında kaza yapma riskini büyük ölçüde artırdığını dile  getiren Karadağ, bundan dolayı söz konusu alanlarda ölümlere varabilen  olumsuzlukların önlenmesi için tespit yapılmasının önemine dikkati çekti.

Kişide bu rahatsızlığın bulunup bulunmadığının belirlenmesinde kendi  beyanının yanı sıra doktor görüşüne de bakıldığını anlatan Karadağ, şöyle devam  etti:

şişman obezseniz ehliyet yok“Bu kapsamda hekimler hastaya, ‘Uyurken horluyor musunuz?’, ‘Gündüz  aşırı uyku haliniz var mı?’ ya da ‘Sizi uyurken gören kişiler  nefesinizin durduğunu söylüyor mu?’ gibi sorular soracak. Biz buna ‘tanıklı apne’  diyoruz. Horlama, tanıklı apne ya da gündüz aşırı uyku hali varsa hekim, kişiyi  bir uzman hekime gönderecek. Burada uzman hekim bir uyku laboratuvarında kişiyi  yatıracak. Uyku laboratuvarında yatan kişi ‘uyku apnesi sendromu yoktur’ raporu  alırsa, bu kişinin ehliyet almasında bir sakınca yok.”

“Uyku apnesine yakalanma ihtimali obezlerde yüksek”

 Karadağ, ilgili düzenlemenin hazırlık aşamasında uyku apnesi  sendromunun en sık kimlerde görüldüğü konusunun araştırıldığını aktardı.

Sonuç olarak bu rahatsızlığın obezlerde yani aşırı kilolu kişilerde  görüldüğünün belirlendiğine değinen Karadağ, şunları kaydetti:

 “Tüm obezlerin neredeyse üçte birinde uyku apnesi sendromu görülüyor.  Kişilerin beden kitle indeksi 30’un üzerinde ise obezdir ancak yasa koyucular  gerek uyku laboratuvarlarının sayısının azlığı gerekse bu riskin obezite arttıkça  daha fazla arttığından esinlenerek beden kitle indeksini 33 olarak  değerlendirmişler.

Beden kitle indeksi 33’ün üzerinde olan tüm kişiler, sürücü  belgesi alacaksa ya da belgesini yenileyecekse mutlaka bir uyku laboratuvarına  yatıp polisomnografi yaptırmak zorunda. Bu hesaplamaya göre 1,70 metre boyunda  olan bir kişinin beden kitle indeksinin 33’ün üzerinde olabilmesi için kilosunun  95 olması gerekiyor. Yani 1,70 boyundaki bir kişi 95 kilonun üzerindeyse  sürücü belgesi almak ya da yeniletmek için alacağı sağlık raporunda mutlaka  polisomnografi yaptırmak zorunda.”

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, obezitenin Türkiye’de hızla artan bir sağlık  sorunu olduğunu dile getirdi.

En son 2014 yılında yapılan araştırmada, Türkiye’de 15 yaş üstü  erişkinlerin tümünde yüzde 19,9 oranında obezite sorunu bulunduğunu söyleyen  Karadağ, sürücü belgesi bulunan kişi sayısının ise 25 milyonu aştığı bilgisini  verdi.

 “Obezler bir an önce uyku laboratuvarına başvursun”

Karadağ, Türkiye’de uyku laboratuvarı sayısının zamanla artmasına  rağmen yeterli gelmediğini ifade etti.

Sürücü belgesiyle ilgili düzenlemeden dolayı bu merkezlere ihtiyacın  da artacağını vurgulayan Karadağ, “Şu anda bir hasta uyku laboratuvarına müracaat  ettiğinde bekleme süresi 6 aydan 2 yıla kadar uzamış durumda.

O yüzden, sürücü  belgesini yenileyecek obez kişilere, mutlaka bir an önce uyku laboratuvarına  başvurarak polisomnografilerini yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Bu çok önemli  çünkü beden kitle indeksi 33’ün üzerinde olanlar polisomnografi ile uyku apnesi  sendromu olmadığını gösterir belge olmadan ehliyet alamayacak” diye konuştu.

Uyku apnesinin ağır ya da orta derecede çıkmasının yanı sıra  gündüz uyuklama hali tespit edilenlerin tedavi görmeden sürücü  belgesi alamayacağı uyarısında bulunan Karadağ, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu kişilerin mutlaka maskeyle solunum tedavisi (PAP)  cihazlarını kullandığını ve bu cihazları kullanırken apne-hipopne indeksinin  15’in altına indiğinin gösterilmesi gerekiyor.

Bu cihazların hepsinin bir hafıza  kartı var. Bu cihazların içindeki hafıza kartı, cihaz ne zaman açılmış ve kaç  defa kullanılmış ise bize onu gösteriyor. Biz birinci ve üçüncü ay ile bir yılın  sonunda bu hastaları davet ediyoruz. Dünyadaki standart, bu cihazın bir yıl  içerisinde en azından bin 200 saat kullanılması. Yani kişiler,  cihazı kullandıklarını, apnelerinin kontrol altına alındığını kanıtlayan  kişiler ehliyetlerini alabilecek.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu