Oto BilgiTamir Bakım

Niçin Frene Basıldığında Araç Yana Çeker

Değerli ziyaretçiler bu makalem de“Niçin Frene basıldığında araç yana çeker ?” konusunu aydınlatmaya ve bilgi vermeye çalışacağız.

Değerli oto severler frene bastığınızda aracınız sağa veya sola çekiyorsa bunun en önemli sebebinin başında otonun bakımsız olması gelmektedir. Aracın frenlerinden önce lastiklerini, lastik havalarını, rot balans ayarı dediğimiz otomobilin dengesini sağlayan sistemleri mutlaka kontrol ettirilmelidir. Bu aksamları kontrol ettirip bakım yaptırdıktan sonra eğer sıkıntı yoksa fren sistemi kontrol ettirilmeli ve gerekiyor ise ana fren sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığını da kontrol edilmelidir.

Ayrıca balatalara da baktırarak tüm balataların aynı şekilde olması yani değiştirilecekse karşılıklı veya hepsi değiştirilmeli ki yoksa sadece bir lastikteki frenin çalışmamasının da bu sonucu doğurabileceği unutulmamalıdır.

Bu anlamda yapılan hatalardan bir tanesi de balataların tek olarak değiştirilmesidir. Balataların çift olarak değiştirilmesi araca artı bir katkı sağlayacaktır.

Aracın sağa sola kaymasında fren hidroliğinin sızıntı yapması veya fren hortumlarının delinmesi de önemli nedenlerden biridir. Sürücülerin aracın fren sistemine kendilerinin müdahale etmesi oldukça tehlikelidir. Bütün değişimlerin, kontrollerin, bakımların yetkili servislerde yaptırılması uygun olacaktır.

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu