2 el arabaOto haberTeknik Bilgi

Nasıl Keyif Alarak Araba Kullanabiliriz ?

Günümüz şartlarında lüks olmaktan çıkarak ihtiyaç haline gelen araba sahibi olma işi kadın-erkek, genç-yaşlı, çalışan-çalışmayan hemen herkes için gerekli ve elzem ihtiyaçlarımızın başında gelmektedir.

Peki bu gerekli ve elzem ihtiyacımızı kullanırken nasıl keyifli bir hale dönüştürürüz veya keyif alarak nasıl araba kullanabiliriz ?

İşte bu noktada sizler için gerekli bir rehber hazırlayarak sizlerin istifadesine sunarak araç kullanmayı keyifli hale dönüştürmeyi düşündük…

Unutulmaması gereken en önemli nokta araç kullanırken kendinize güvenmektir. Panik olma, kaza yapma korkusu, stresli araba kullanma gibi düşünceler sizi huzursuz edeceği gibi trafikte de kaza risklerinizi artıracaktır.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı kendinize güveni ön planda tutarak, trafik kurallarına uyar ve vereceğimiz pratik bilgileri göz önünde bulundurursanız keyifli bir araç kullanacak ve her anında zevk alacağınızı umut ediyoruz.

Şehir İçi ve Şehirlerarası Yolculuklar Farklıdır

Eğer daha çok şehir içinde araba kullanıyor ve şehirlerarası yolculuklara seyrek çıkıyorsanız, şehirlerarası yolculuğun ilk saatinde çok dikkatli olun. Çünkü şehir içi ve şehirlerarası yolculuklar birbirinden farklı deneyim gerektirir. Uzun zaman sonra uzun yola çıktığınızda, araç sollarken gereken mesafe tayinini iyi yapamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk sollamalarda dikkatli davranın. Her iki saatte bir mola vermeye özen gösterin. Bu molaları, yol üzerindeki tarihi, turistik noktalarda vererek zamanınızı daha verimli ve keyifli kullanabileceğinizi de unutmayın.

Kendinizi Hazır Hissedince Yola Çıkın

Yorgun, uykusuz, çok aç, çok tok, sinirli, mutsuz olduğunuz durumlarda araç kullanmamaya özen gösterin. Özellikle şehir için trafikte gerginliğiniz daha fazla artabilir. Bir de; büyük bir şehirde yaşıyorsanız, yola çıkmadan önce trafik durumunu kontrol etmenizde yarar var. Acil bir durum yoksa, trafiğin rahat olduğu saatleri ve yolları tercih ederseniz, istediğiniz noktaya daha keyifli bir yolculuktan sonra ulaşırsınız.

Rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih edin

Özellikle uzun yolda rahat kıyafetler giymeyi tercih edin. Araba kullanırken giyeceğiniz ayakkabı da çok önemli. Ayakkabılarınızın, aynı anda iki pedala birden basacak kadar geniş, hissi azaltacak kadar kalın tabanlı ya da ayaklarınızın hareketini engelleyecek kadar uzun topuklu olmamasına özen gösterin.

Trafik Kurallarına Uyun

Emniyet kemerinizi takmadan yola çıkmayın. Trafik levhalarına, ışıklara, araç takip mesafesine ve diğer kurallara uyun. Bazı kuralları sıkıcı bulabilirsiniz ama bunların hayatınız için önemli olduğunu düşünün ve keyfinizin kaçmasına izin vermeyin. Yola çıkmanız için gereken tedbirleri almak, size huzur verecektir.

Oturma Pozisyonunuzu Ayarlayın

Arabadaki oturma pozisyonunuzu iyi ayarlayın. Hem rahat hem de kurallara uygun şekilde oturmanız çok önemli. Örneğin sırf rahat olmak için koltuğu 45 derecelik bir açıyla yatırırsanız, hem kurallara uymamış hem de konsantrasyonunuzu bozmuş olursunuz. Koltuğun direksiyona olan mesafesini, kollarınız yaklaşık 45 derecelik bir açı yapacak şekilde ayarlamayı da unutmayın.

Konsantrasyonunuzu Bozmayın

Araba kullanırken gözünüzü yoldan ayırmayın ve konsantrasyonunuzu bozacak şeylerden uzak durun. Yüksek seste müzik dinlemek, telefonla uğraşmak vb. dikkatinizi dağıtır. Acil bir telefon görüşmesi yapmanız gerekirse, arabanızı yolun kenarına çekerek konuşun. Arabanın içinde çok sayıda kişi varsa, konuşma ve gürültüyle dikkatinizi dağıtmalarına izin vermeyin. Eğer arka koltuğa üç kişi oturacaksa, daha iyi bir görüş için ortaya en kısa boylu olanını oturtun.

Bir Gözünüz Aynalarda Olsun

Araba kullanırken dikiz aynası ve yan aynalardan gözünüzü ayırmayın. Arkanızdaki araçları kontrol etmeden yapacağınız bir hareket, riskli durumlara neden olabilir.

Arabanızı Yakından Tanıyın

Aracınızın özelliklerini ve size sunduğu ayrıcalıkları bilin. Arabanızı yakından tanımak, sürüş keyfinizi ve konforunuzu artıracaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Yaptırmayı Unutmayın

Arabanızı ve kendinizi korumak, olası masraflara karşı önlem almak için Zorunlu trafik sigortasının yanı sıra kaskoyaptırmayı da ihmal etmeyin. Böylece riskleri düşünerek keyfinizin kaçmasını önlemiş olursunuz.

Aklınızda Bulunsun

• Alkollü olarak araç kullanmayın.
• Araba farlarını hem gündüz hem de gece açık tutun.
• Direksiyonu iki elinizle birden saat 9.15 pozisyonunda tutun.
• İyi bir görüş için ayna ve camlarınızı temiz tutun.
• Yollara kesinlikle güvenmeyin.
• Yağmurun yağmaya başladığı ilk anlarda ve mıcırlı yollarda dikkatli olun.
• Trafikte kimseyle yarışmayın.
• Yolculuk boyunca vitesi hiçbir zaman boşa almayın.
• Arabanızda mutlaka güneş gözlüğü ve su bulundurun.
Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya
Yazar: Hikmet Kara

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu