Gib Mtv

Motorlu Taşıtlar Vergisini Kimler Ödemez

Kıymetli oto severler bu makalemizde “Motorlu taşıtlar vergisinden kimler istisnadır” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Motorlu taşıtlar kanununa göre genel bütçeye dahil yani devlete ait il özel idaresi ile belediyelere ait taşıtlar Motorlu Taşıtlar vergisinden istisnadır.

Ayrıca karşılıklı olmak şartlı ile yabancı elçiliklere, konsolosluklara ait araçlarda da motorlu taşıtlar vergisi istisnası vardır,

Bunların haricinde %90 ‘dan fazla özrü olan kişilerin kullandıkları araçlarla ilgili, malul ve engellilere özel tertibatlı araç olmak kaydı ile motorlu taşıtlar vergisi MTV istisnası söz konusudur.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna yani TMSF’ye devredilenlerle iflas idaresine devredilen bankalara ait taşıtlarla ilgili yine Motorlu taşıtlar vergisi istisnası mevcuttur.

Genel Olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnaları Yukarıda Bahsettiğimiz Gibidir.

 

Ancak; Bir araç Trafiğe kayıt olmuş ise bu aracın motorlu taşıtlar vergisi ödeyememesi için mutlaka hurdaya çıkması gerekmektedir. Hurdaya çıkması için ise mutlaka motorlu taşıtlar vergisini yani MTV ödeme yapmış olması gerekmektedir.

Yani aracı hukuken öldürmeniz gerekmektedir.Aksi takdirde motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti ömür boyu devam eden bir borç türüdür.

Vergi borcu vatan borcudur saygılar

 

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

 

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu