Tamir BakımTeknik BilgiYararlı Bilgiler

Motor ömrünü kısaltan nedenler nelerdir ?

2. el otomobil alırken sorulan bazı kriterler vardır. Değişeni var mı? Boyası var mı? Özellikleri neler? En çok sorulan soruların başında da şüphesiz kilometresi gelmektedir. Peki, neden bu kadar önemli bu kilometre olayı?

Normal şartlarda otomobillerin motorları yakıt tipine göre ve kullanım şartlarına göre uzun ya da kısa ömürlü olabilmektedir. Üretilirken hiçbir otomobili motoru şu ya da bu kilometre de ömrünü tamamlar diye üretilmez. Yani standart bir son kullanma tarihleri yoktur. Hatta 100.000, 200.000 kilometre gibi rakamlar günümüz teknolojilerinde çok sıradan rakamlardır. Ancak bazı kriterlerin yerine getirilmemesi ve kullanım koşullarının yanlışlığı bu ömrü etkilemektedir. İşte bu yazımızda “uzun ömürlü bir motora sahip olmak için yapılması gerekenler” i inceleyeceğiz. İşte kriterler.

KULLANIM TARZINA UYGUN OTOMOBİL SEÇMEMEK

Yapılan en büyük yanlışların başında düşük silindir hacmine sahip otomobillerin yüksek devir ve fazla yükle kullanılmasıdır. Düşük silindir hacmine sahip ufak boyutlu otomobiller genellikle şehir içi kullanımları için üretildiklerinden daha sakin ve düşük devirli kullanımlara uygundur. Daha hassas bir motor yapısı olan bu otomobillerde yüksek devir çevirmek parça aşınmalarını arttıracaktır. Bu durumda ise motorunuzun ömrü doğru orantılı şekilde kısalacaktır.

PERİYODİK BAKIMLARIN ZAMANINDA YAPILMAMASI

En önemli konuların başında periyodik bakımlar gelmektedir. Özellikle doğru kilometre aralıklarında yapılmayan periyodik bakımlar motor ömrünü doğrudan etkilemektedir. Filtrelerin tıkanması ve motor yağının eskimesi pistonların sürtünme kat sayısını arttırmaktadır. Bu durumda ise piston yuvalarında mikroskobik çizikler ve zamanla da segmanlar da aşırı yıpranma gerçekleşmektedir. Bu da motorunuzun daha kısa kilometreler de arıza vermesine ve çekiş performansının düşmesine sebep olmaktadır.

YAN SANAYİ PARÇALAR KULLANILMASI VE YANLIŞ PARÇA SEÇİMİ

Özellikle motor yağı kullanımında “açık” yağ diye tabir edilen ve her motor tipine uymayan yağların seçimi, filtrelerin uygunsuz kalitede markalardan seçilmesi ve montajının yanlış yapılması otomobilin motor ömrünü doğrudan etkilemektedir.

UZUN SÜRELİ LPG KULLANIMI VE MOTORA HARARET YAPTIRMAK

Otomobiller üretimleri gereği dizel ya da benzinle çalışmaları için dizayn edilmiştir. Benzin ve dizelin içerisinde olan bazı maddeler motorun pistonlarını yağlama özelliği gösterirken, sürtünme kat sayısını düşürdüğü için motor ömrünü doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı her 4 depo LPG kullanımının birisinde benzin kullanmaya önem vermek gerekmektedir. Motora sürekli hararet yaptırmak ise, motorun ömrünü doğrudan etkilemektedir. Aşırı ısı değişimleri metalin yapısını zamanla bozabileceğinden sürtünme ve performansı da doğrudan etkilemektedir.

Ortalama bir motor ömrü diye bir kavram olmayacağını daha önce de belirtmiştir. Yani burada şunu dikkate almak gerkiyor “bakımların doğru yapılması ve arabanın doğru şekilde kullanılması”. Bu kriterlere dikkat edildiği sürece otomobil motorlarının çok uzun ömürlü olabileceğini belirtmek isteriz. Mobil Oto Servis’e periyodik bakımlar için gelen ya da periyodik bakım için gittiğimiz bazı kullanıcıların araçlarına baktığımızda gördüğümüz kilometreler bizi şaşırttı. Bazı otomobiller bugüne kadar periyodik bakımlar dışında ve rutin parça değişimleri dışında bir işlem görmezken 900.000 kilometre gibi ciddi rakamlara ulaşmışlardır. Bu tamamen doğru kullanım ve doğru zamanda yapılan periyodik bakımlara bağlı olmakla beraber, yukarıda belirtilen diğer kriterleri de kapsamaktadır. Bundan dolayı otomobilinizin bakımlarını geciktirmemeniz faydanıza olacaktır.

Ömrü tükenmiş ve revizyon görmesi gereken bir motor ne gibi sorunlar çıkarabilir?

Pistonların aşınması çekiş performansını düşürmektedir.

Aşınmış bir motorun yakıt tüketimi fazladır.

Aşınmış bir motorun uzun yol yapması son derece tehlikelidir. Uzun yolda maruz kalınan ısınma ve aşınma daha büyük sorunlara sebep olabilmektedir.

Aşınmış bir motor baskı balata ve şanzıman gibi parçalara zarar vermektedir.

Aşınmış bir motorun emisyon değerleri yükseleceğinden çevreyi daha fazla kirletecektir.

Kaynak: ajanslar

 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu