Oto Karşılaştırma

Mercedes “E” “S” ve “C” Sınıfı karşılaştırması ?

Mercedes’in son 2 yıl içerisinde tanıttığı S Sınıfı ve C Sınıfının birbirleriyle olan benzerliği büyük dikkat çekiyordu ki aileye şimdi de aynı benzerlikteki yeni E Sınıfı katıldı.

Oldukça farklı boyutlara sahip olsalar da 3 modelde de benzer tasarım detayları dikkat çekici. Modellerin gerek ön, gerek arka gerekse de yandan olan görüntüleri birbirleri ile hemen hemen aynı ve sadece boyut farklılıkları göze çarpıyor. Diğer taraftan S ve Mercedes E Sınıflarının kokpitin üst kısmı neredeyse aynıyken E ve C Sınıflarının kokpitlerinin alt kısmı birbirleriyle oldukça benzer görünüyor. Kısacası Mercedes, 3 farklı sınıfta bulunan bu modeller için sadece aynı modüler platformu kullanmamış ayrıca araçları da oldukça benzer tasarlamış.
Mercedes bir bakıma C ve E Sınıflarına S sınıfı görüntüsü kazandırılarak modellerin seviyesini arttırmayı başarmış diyebiliriz. Sonuç olarak S Sınıfı kardeşlerine benziyor diye kimse almaktan vazgeçmez ama C ve E Sınıfları S Sınıfına benziyor diye daha fazla müşteri tarafından tercih edilebilir.
Daha önce bu duruma benzer tasarım anlayışını Audi uygulamış ve başarılı olmuştu. Karşıdan gelen bir Audi A3 ile A8 neredeyse aynı görünüme sahipken sadece araçların boyutlarındaki farklılıktan aynı olmadıkları anlaşılabiliyordu. 3 Alman premium markadan bu anlayışı şu anda sadece BMW benimsemiyor ancak 2016 yılında tanıtılacak olan yeni BMW 5 Serisi‘nin 2015 yılında tanıtılan yeni BMW 7 Serisi‘ne oldukça benzeyeceği tahmin ediliyor. 2018 yılında tanıtılacak olan yeni BMW 3 Serisi’nin de bu tasarım anlayışına ve pazarlama taktiğine devam edeceği beklenebilir.
mercedes_c_e_s_onmercedes_c_e_s_yan_1 mercedes_c_e_s_yan mercedes_c_e_s_arka mercedes_c_e_s_kokpitmercedes_c_e_s_kokpit2 mercedes_c_e_s_kokpit1
Kaynak:ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu