Oto BilgiTamir Bakım

Lastikler Hangi Şekillerde ve Nasıl Aşınır !

Unutmayalım ki aracınızın ayakkabıları lastikleridir. Ayakkabısız nasıl yürüyemez isek lastik olmadan da araba hareket edemez.

Bu sebepledir ki araç lastiklerine ayrı bir özen ve ihtimam (Dikkat) gösterilmesi gerekmektedir. Gerekli dikkat gösterilmemesi durumunda çok zor durumlarda kalınması muhtemeldir. Unutmayalım ki lastikler sadece yolu değil araçtaki oluşabilecek sorunlara da sebep olacaktır.

Kamber (Camber) açılarının yanlış olması nedeniyle aşınma

Aynı aks üzerinde bulunan lastiklerin üst kısımlarının birbirlerine yaklaşık olması durumuna negatif kamber (negative camber) denilir ve lastik tabanlarının iç kısımlarında aşırı aşınmaya neden olur. Lastik üst kısımlarının birbirine uzak olması durumuna ise pozitif kamber (positive camber) meydana gelir ve lastik tabanlarının dış kısımlarında aşırı aşınmaya neden olur.
kamber nedir

Kamber Açısı Nedir ? Tıkla öğren

Yüksek basınç nedeniyle aşınma

Lastik havalarının fabrika verilerinden daha fazla şişirilmesi bu tip aşınmaya neden olur. Bunun sonucunda ise lastiğin taban kısmının ortası daha fazla aşınırken kenarları çok daha az aşınarak dengesiz bir aşınma meydana gelir. Lastiğin yere temas alanı da azaldığından dolayı yol tutuş azalır. Ayrıca aşırı basınç nedeniyle sertleşme meydana gelir ve konfor düşer.
asiri basinc

Düşük basınç nedeniyle aşınma

Lastik havalarının fabrika verilerinden daha az şişirilmesi bu tip aşınmaya neden olur. Bunun sonucunda ise lastiğin taban kısmının kenarları daha fazla aşınırken orta kısmı çok daha az aşınarak dengesiz bir aşınma meydana gelir. Lastiğin yere temas alanı da azaldığından dolayı yol tutuş azalır. Ayrıca düşük basınç nedeniyle lastik daha fazla ısınır, buda lastiğin ömrünü kısaltır ve patlama ihtimalini arttırır. Ayrıca yol tutuş da düşük basınç nedeniyle azalır.
dusuk basinc

Kaster açılarının yanlış olması nedeniyle aşınma

Kaster açısı direksiyon ekseninin yatma yönünü belirtir. Eksen öne doğru yatık ise negatif kaster, arkaya doğru ise pozitif kaster meydana gelmektedir. Kaster açısı genelde pozitif seçilmektedir. Basit bir örnek vermek gerekirse bisiklet gidonu ön tekere göre pozitif açı yapacak sekilde yerleştirilmiştir. Kaster açısının negatif olması durumunda araç bir nevi sekerek gitmeye çalışır. Buda lastik tabanında aralıklı bir aşınmaya neden olur. Doğrusu kaster açısının yere dik olmasıdır.
pozitif negatif caster

Kaster Açısı Nedir?  Tıkla öğren

Toe açılarının yanlış olması nedeniyle aşınma

Aynı aks üzerinde bulunan lastiklerin ön kısımlarının her ikisininde içe doğru birbirlerine  dönük olması durumuna İç Toe (toe-in) denir.  Bu durumda lastik tabanı dıştan içe doğru açılı bir şekilde düzensiz aşınır.  Dış Toe (toe-out)durumunda ise aynı aks üzerindeki lastiklerin ön kısımları dışa doğru bakmaktadır ve lastik tabanları içten dışa doğru düzensiz aşınır.
toe nedir
toe in toe out

Toe Açısı Nedir ? Tıkla öğren

Lastik Yanak hasarı

Lastiğin en zayıf bölgesi olan yanakda meydana gelen bu aşınma türü sert çukurlara düşüşlerde ve kaldırımlara sert çıkışlarda meydana gelir. Genelde yarım misket büyüklüğünde bazen de darbenin şiddetine bağlı olarak yarım pinpon topu büyüklüğüne kadar yanak üzerinde balon oluşabilir.  Çok tehlikeli bir aşınma türüdür. Lastiğin hem iç hemde dış kısmında meydana gelebilir. Bu nedenle sert bir çukura düşülmesi durumunda mutlaka kontrol edilmelidir.Tamiri tavsiye edilmez ve lastiğin mutlaka değiştirilmesi gereklidir.
balon lastik 1
balon lastik 2

Balans bozukluğu ve bozuk amörtisörler nedeniyle lastik aşınması

Genelde direksiyon titremesi ile anlaşılan balans bozukluğu sadece aracın sürüşünü etkilemez ayrıca lastiklerin de düzensiz aşınmasına neden olur. Amortisörlerin görevini tam olarak yerine getirememesi ise konfor ve yol tutuş özelliklerini olumsuz etkiler. Bu nedenlerle yol tutuş özelliklerinin etkilenmesinin nedeni ise lastiklerin yola kesikli bir şekilde temas etmesidir. Her iki durumda da yol ile kesikli temas olması nedeniyle lastik tabanında sadece belli bölgelerde aşınma meydana gelir. Bu aşınma taban üzerinde bir sıra aşırı aşınma bir sıra da çok daha az aşınma şeklinde görülebilir.
balans
Kaynak:ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu