Oto haber

Lada Vesta’nın Satışları Başlıyor

Lada Vesta’nın satışları Kazakistan ve Beyaz Rusya’da Aralık ayında başlayacak

Lada Vesta‘nın İtalya’daki bir test sürüşünde konuşan AvtoVAZ satış ve pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Denis Petrunin modelin satışlarıyla ilgili planları medyayla paylaştı. Vesta 25 Kasım’da başlayacak ilk aşamada Rusya’nın 23 şehrinde satılacak. Bu şehirler nüfus ve satış rakamlarına göre belirlendi. AvtoVAZ’ın yeni modelinin satışı öncelikle 58 bayide yapılacak (başlangıçta bu rakam 60 olarak belirlenmişti). Bayiler ise en iyi yönetim, perakende otomobil piyasasına göre en iyi mağaza lokasyonları, satış becerileri ve satış sonrası hizmetler, finansal disiplin ve güvenilirlik gibi kriterlere göre belirlendi.

İkinci aşama ise önceden belirtildiği gibi 2016 Ocak ve Şubat aylarında değil bu yılın Aralık ayında başlayacak. Bu aşamada satış yapılan şehir sayısı 65’e, bayi sayısı ise 120’ye çıkacak.

Ek olarak, Lada Vesta‘nın Kazakistan ve Beyaz Rusya satışları Aralık ayında başlayacak. 2016 yılının Mart ayında model tüm Rusya genelinde satılıyor olacak.

Lada Vesta 2016 Yılında Türkiye’de Olacak!

Rusya’nın dev otomobil şirketi ve Doğu Avrupa’nın en büyük hafif araç üreticisi ünvanına sahip olan AvtoVaz, yeni üretilen Lada Vesta’ların test üretimine başlayacak. 25 aracın test üretimi yapıldıktan sonra seri üretime ise Eylül ayına kadar geçilecek.

Lada Vesta’nın Satış Fiyatı Belli Oldu

Uygun fiyatlı otomobiller sunan Lada, yeni satışa sunulacak olan Lada Vesta modellerini 6.100 dolara satmayı planlıyor. Yani tek araba fiyatının 25 bin TL’den başlayacağı görülüyor. AvtoVaz’ın üretimine 76 milyon dolar yatırım yaptığı Lada Vesta modeli, 2015 yılının Eylül ayında tanıtıldıktan sonra, 2016 yılında Türkiye’de yola çıkacak. Priora modelinin yerine gelecek olan Vesta, test için Almanya’da test amacı ile gönderilmişti ve ABS ile denge testlerini başarı ile tamamlamıştı. Vesta modeli hatchback olarak üretildikten sonra, sedan kasaları da üretilmeye başlayacak.

Lada’nın Xray Cross Modelleri de Satışa Sunulacak

Lada’nın farklı bir modeli olan Lada Xray Cross’lar da 7.500 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Sandero ve Duster modellerinin özelliklerini taşıyacak olan Xray modeli Nissan, Renault ve AvtoVaz firmalarının deneyimleri ile üretilecek. 1.4 litre 100 motor gücüne sahip olan benzinli modelin sürücü koltuğunun yüksekliğinin ayarlanabilmesi, camlarda, koltuklarda, direksiyonda ve aynalarda ısıtma sistemi vs. özellikleri bulunacak.

76,6 Milyon Dolar Ek Yatırım Yapıldı

Birçok otomobil firmasında yöneticilik yapan ve 2009’da AvtoVaz firmasının başına getirilen AvtoVAZ Başkanı İsveçli Bo Andersson, Lada Vesta modellerin seri üretimden önce hazırlıkların yapıldığını söyledi. Planladıkları şekilde ilerlediklerini belirten Andersson, Özel üretim alanının oluşturulduğunu ve bu amaçla 76,6 milyon dolar ek yatırım yaptıklarını sözlerine ekledi.

Vesta Rusya’da 2015 Yılının En İyi Aracı Seçildi

Lada Vesta modelinin Rusya’da 2015 yılının en iyi aracı seçildi. AvtoVaz firması 2012’de yaklaşık 210 milyon dolar kâr ettiğini duyurmuştu.

haberin-videosu-124

Lada-Vega-İc-dizayn-Resimleri

Kaynak: Ajanslar

Daha Fazla Göster

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu