Oto haber

Kış lastiğin Yoksa 500 Tl ceza!

Kış lastiği kullanmayana 500 lira ceza
Her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verilecek.

Kış lastiğin Yoksa 500 Tl ceza!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ”Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, karayollarında seyreden araçların yüklü ve yüksüz boyutları ve bu araçların karayolu yapısına zarar vermeden güvenle seyredebilecekleri ağırlıkların azami sınırları belirlendi.

Söz konusu araçların azami genişliği 2,55, frigorifik taşıtların yalnız frigorifik yapılarında 2,60, belediyelere ait troleybüsler 2,65 metre oldu.

Azami yükseklik 4 metre olarak kaydedilirken, azami uzunluk otobüs dışındaki motorlu araçlarda 12, römorklarda 12, iki dingilli otobüslerde 13,5, ikiden çok dingilli otobüslerde 15, yarı römorklu araçlarda 16,5, mafsallı (körüklü) otobüslerde 18,75, römorklu otobüslerde 18,75, iki römorklu katarlarda da 22 metre ile sınırlandırıldı.

Ticari araçlarda kış lastiği kullanmayana ceza

Yönetmeliğe göre, araçlar taşıma sınırı üstünde yolcu taşıyamayacak. Taşıtların tescil belgelerinde belirtilen azami yüklü ağırlıklar aşılamayacak. Bu ağırlıklar aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlıkları aşılacak şekilde yükleme yapılamayacak.

Karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme gerçekleştirilemeyecek. Tehlikeli ve zararlı maddeler, gerekli izin ve tedbirler alınarak taşınabilecek.

Ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı olan eşyalar gerekli izin alınmadan taşınamayacak. Gabari dışı yük yüklenemeyecek, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirilemeyecek.

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlarda her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanılması zorunlu olacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 1 ay artırılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 500 lira para cezası uygulanacak.

Azami yüklü ağırlığın yüzde 20’den fazla aşılması halinde fazla yük kurallara uygun hale getirilmeden, aracın yola devam etmesine izin verilmeyecek.

Tolerans uygulamaları

Tartı toleransı, en çok, aracın azami ağırlığının yüzde 3,75’i artı 500 kilogram olarak kabul edilecek.

Ocaklardan çıkarılan ve ocak sahasının içinde tartılamayan maddelerin seçilecek stok sahalarına taşınması ile zirai ürünlerin üretildiği arazi parçasından stoklama alanlarına yapılacak taşımalarla sınırlı olmak üzere, araçların karayolu üzerinde 1 kilometreden fazla seyretmemesi ve hızlarının saatte 60 kilometreden fazla olmaması şartıyla, azami yüklü ağırlıkları en fazla yüzde 15 aşılabilecek.

Boyut ölçüm toleransı en çok, araçların yönetmelikte belirlenen boyutlarının yüzde 2’si olarak kabul edilecek.

Bu Yönetmelik, 12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe girecek.

kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/kis-lastigi-kullanmayana-500-lira-ceza/ekonomi/ekonomidetay/08.11.2012/1624053/default.htm

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu