Oto BilgiTamir Bakım

Kilometre (Km) düşürme nasıl anlaşılır?

Kıymetli oto severler bu yazımızda “Kilometre (km) düşürme nasıl anlaşılır” konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

İkinci elde çok büyük yanlışlıklar ve sahtekarlıkların döndüğü günümüzde maalesef kilometre düşürme veya değiştirme olayı çok sık karşılaştığımız sahtekarlığın başında gelmektedir. Araçların kilometreleri çok yüksek ve bu kilometredeki arabaları satmak zor olduğundan dolayı kilometresini düşürüp daha yüksek rakamlara satmak sahtekarlığı yoluna gidilmektedir. Bu işlemler ne yazık ki en iyi niyette olmak gerekirse en az 100.000 kilometre düşürülme ile başlamaktadır. Yani 80.000 kilo metreli bir aracın orijinal kilometresi 180.000 veya daha yukarılar olmaktadır.

Unutmamak gerekir ki en büyük hırsızlık ve sahtekarlık otomotiv sektöründe dönmektedir. Bu da ne yazık ki kilometreden başlayıp parça değişimi ile devam etmekte, motorun dayanıklılığı, mekanik aksam, tekerlekler veya kaporta işlerinin sahte karlılığı ile son bulmaktadır. Yani kısacası yalan dolanla başlayıp yalan dolan ile devam etmektedir.

Çözüm nedir noktasına gelecek olursak; Durum bu kadar vahim boyutlara gelmiş durumdayken amacımız herkesi suçlamak değil ama maalesef piyasanın son durumu budur.

Ne yazık ki kilometre değişikliğini anlamak çok zordur ancak son birkaç yıldır sbm.org.tr adresinden tramer kaydı sorgulama yaptırarak aracın son muayene olduğu tarihteki kilometresini öğrenebilme imkanı doğmuştur, ayrıca araç servis kayıtları mevcut ise buradan da son servis kaydına geçen kilometre bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Çözüm ise Yetkili servisler haricinde başka şahıslardan 2.el araba satın alındığı zaman satıcı iyi niyetli bir satıcı olsa dahi ondan da şüphe duymak gereklidir. Yetkili bir servise gidip aracın çekap’ın yaptırıp şasesinden motor numarasına, şanzımandan kaportasına kadar göstermek ve araç raporunuzu almanız gerekmektedir..

Aksi takdir de suçlu aramaya gerek yoktur. Söylenene inanmak yerine servise göstererek doğru arabayı bulmak ve ilerisi için sıkıntıya düşmemek daha uygun olacaktır.

Ayrıca herkes bu işlemi yaptırırsa satılmadığını gören satıcı kendisini düzeltmek zorunda kalacak ve bu işlere teşebbüs etmeyecektir.

Yani kısacası biraz uğraşacağız ve belki de cebimizden bir miktar parada çıkacak ama sonucunda rahat ve huzurlu olacağımız kesin olacaktır.

Diger yazımız 2 EL ARAÇLARDA KİLOMETRE DÜŞÜRME NASIL ANLAŞILIR

Hazırlayan ve yazar : Hakan Kaya 

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu