Oto BilgiOto haber

Kayıp Çalıntı Plaka Mağduriyeti Çözümü Nedir?

Aşağı yukarı her ilde bulunan Plaka tanıma sistemlerinin kayıp ve çalıntı plakalarla ilgili uyarı verdiğinden plaka kayıp-çalıntı müracaatı bulunan vatandaşlar mağdur olmaktadır.

Peki çözümü nedir ?

Daha önceden plakaları hakkında kayıp yada çalıntı müracaatı bulunan sürücüler bulundukları Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüklerine müracaat ederek plaka değişikliği yapmaları gerekmektedir. Bu işlem yapmak kanuni zorunluluk haline gelmiştir, bu süre sonunda plaka değişimi yapılmadığı takdirde ceza uygulanmaktadır.

İl emniyet müdürlüklerine bağlı plaka tanıma sistemlerinin kayıp ve çalıntı plakalarla ilgili uyarı verdiğinden plaka kayıp-çalıntı müracaatı bulunan vatandaşların mağduriyetlerini ortadan kaldırmak amacıyla yeni düzenleme yapılmaktadır.

Bu düzenlemeye göre;

kayip-calinti-plaka-magduriyeti-cozumuAraçlarına ait tek veya iki plaka çalıntı, iki plakanın da kayıp olması, bir plakanın iki defa kaybolması halinde araç sahiplerinin yeni tescil plakası almaları gerekmektedir. Fakat mağdur olan vatandaşlar bu işlemi tercih etmeyerek mağdur olmakta oysa ki Plaka değişikliği yapılarak bu mağduriyette kurtulmak mümkündür.

 

92 LİRA CEZASI VAR

Verilen süre sonunda, plaka değişimi yapılmadığı takdirde Karayolları Trafik Kanunu’nun 47/1-d maddesinden 92 TL ceza uygulanmaktadır.

HASAR KAYDI SORGULAMA

 

 

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu