Bunları biliyor musunuzTeknik Bilgi

Katalitik Konvertörü Neden hırsızlar Çalırlar?

Katalitik konvertör, aracınızın egzoz sisteminin zararlı motor egzoz kirleticilerini kimyasal bir reaksiyon yoluyla çevreye daha az zararlı hale getiren bir parçasıdır. Tipik olarak egzozdaki “kötü” hidrokarbonların, karbon monoksit ve nitrojen oksitlerin çoğu “daha ​​az kötü” karbon dioksit, nitrojen ve su buharına dönüştürülür. Katalitik konvertörler 1970’lerin ortalarında birçok arabada görünmeye başladı ve hızla neredeyse evrensel olarak kullanılmaya başlandı.

İlgili Makale: Katalizör Konvertör Nedir?

İlgili Makale: Arabanızı Fazla Yağ Koyarsanız Ne olur

Farklı şekil ve boyutlarda olmalarına rağmen, katalitik konvertörler genellikle bir somun ekmek büyüklüğündedir (bazen düzleştirilmiş bir somun) ve motor ile susturucu arasındaki egzoz sisteminde konumlandırılır. Dönüştürücünün çalışması için yüksek ısıya ihtiyacı vardır, bu nedenle motora mümkün olduğunca yakın yerleştirilir. Bazen birden fazla dönüştürücü kullanılır.

Katalitik konvertör Neden Hırsızların gözdesidir.

Katalitik konvertörlerin çalınmasının ana nedeni paradır. Egzoz kirleticilerini daha az zararlı yapan kimyasal reaksiyona yardımcı olan üç metal içerirler: platin, paladyum ve rodyum. Bu metallerin fiyatları 21. yüzyılın başlarında önemli ölçüde arttı.

Ons bazında fiyatlandırılan platin, 2001’de ons başına ortalama 530$ iken, 2011’de 1.700$’a ulaştıktan sonra, 2021’de yaklaşık 1.100$’a düştü. Paladyum, 2001’de ons başına ortalama 600$’dan yaklaşık 2.400$’a yükseldi.

Ama en uçucu olan rodyum oldu. 2001’de ons başına yaklaşık 1.600$’dan sonra, 2021’de ortalama 18.000$’a sıçradı ve yılsonu yaklaşık 26.000$’a yükseldi. Buna karşılık, altın 2001’de ons başına yaklaşık 300 dolardan 2021’de altı kat artışla yaklaşık 1.800 dolara çıktı.

Bir dönüştürücünün üç değerli metalinin fiyatındaki artış, dönüştürücünün kendisi için daha yüksek bir maliyetle ve metaller geri kazanılıp satılabildiğinden, dönüştürücüler için hurda olarak daha yüksek değerlerle sonuçlanır.

Sonuç olarak, hurdalıklar katalitik konvertörleri daha aktif bir şekilde topluyor ve kendilerine gönderilen konvertörleri satın alacak bazı şirketler ortaya çıktı. Belirli bir dönüştürücünün değeri büyük ölçüde değişse de, “bize postala” şirketlerinin reklamlarında görülen bazı rakamlar yaklaşık 140$ ile 1.500$ arasında değişmektedir. Sonuç olarak değerli madenlerde Artan değer, hırsızları katalitik konvertörleri çalmaya ve çoğu zaman onları sokağa park etmiş bir arabanın altından kesip almaya sevk etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu