Kasko Sigortası

Kasko Sigortası Nedir ve kasko hakkında bilmemiz gerekenler?

Değerli ziyaretçiler bu makalemde sizlere “Kasko Sigortası Nedir ve kasko hakkında bilmemiz gerekenler? Konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Kasko Sigortası Nedir ve kasko hakkında bilmemiz gerekenler

Sigorta türlerinden biri olan kasko trafik de kayıtlı olan motorlu kara taşıtının sigortalının istemi haricinde hasara veya  kazaya uğraması, yanması, çalınması, kundaklanması gibi durumlarda sigorta yaptıranın zararının karşılanması amacı ile kurulmuştur.

Şunu bilmeliyiz ki kasko sigortası sadece sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır.

Kaskonun amacı ise sigortalının yani kasko yaptırana ait aracın uğradığı maddi zararı karşılamaktır.

Kasko Sigortası Kapsamı ise

  • İsteğe bağlı bir sigorta olduğu için yukarıda saydığımız teminatlar dışında sigorta yaptıracak kişinin talepleri doğrultusunda kasko sigortası kapsamı genişletilebilir.
  • Yaptırılan kasko sadece Ülke sınırları içerisinde geçerlidir.
  • Kasko Sigortası ödeme yapıldığı tarihte saat 12.00’da başladığı gibi taksitli işlemlerde ilk peşinatın ödendiği gün saat 12.00’da başlar aksi olmadıkça biteceği gün yine aynı saat: 12.00’da son bulur.
  • Sigortalı teminatı altındaki olayların aracına vuku bulması yani aracı zarara uğraması durumunda 5 iş günü içerisinde bağlı bulunduğu sigortacıya bildirmesi gerekmektedir
  • Sigortacı ise belgeleri aldıktan sonda 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarını sigortalıya bildirmekle mükelleftir.

 

Hazırlayan ve Yazar: Hakan Kaya  ( Lütfen link vermeden faydalanmayınız.)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu