Oto haberTeknik Bilgi

Karda araç sürüş teknikleri

İstanbul’da ve yurdun birçok noktasında yollar karla kaplı. Peki, karlı yolda araç kullanma tekniklerini biliyor musunuz?

Yurdun birçok bölgesinde kar yağışı etkili olurken, sonunda İstanbul’da da yollar karla kaplandı. Haliyle sürücüler için tehlikeli hale geldi. Ancak bazı sürüş teknikleriyle tehlikeyi en aza indirmek mümkün.

Güvenli Sürücülük Eğitim Merkezi (GÜSEM) İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Yener Gülünay da, karlı ve buzlu yollarda araç kullanma tekniklerini anlattı.

 

 

SICAKLIK +3 DERECENİN ALTINA DÜŞERSE…

Karda surus teknikleri
Karda surus teknikleri

Öcelikle kış lastiği kullanmak oldukça önemli. Üstelik kış lastiği için kar yağışını beklemek gerekmiyor, hava sıcaklığı +7 derecenin altına düştüğü anda takmak gerekli.

Öte yandan yaşadığınız bölgede nerelerde buzlanma olabileceğini bilmeniz sizin için faydalı olur. Ancak bazen tanımadığımız yollara gireriz. Bunun için hava sıcaklığı +3 derecenin altına düştüğü anda, artık yolu buzlu kabul edin. Zaten günümüzde birçok arabada dışarıdaki sıcaklık yol bilgisayarından takip edilebiliyor.

 

HANGİ KIŞ LASTİĞİ DAHA İYİ

DİREKSİYON HAREKETLERİ

karda-direksiyon-hakimiyeti
karda-direksiyon-hakimiyeti

Bu tür tehlikeli yollarda aracı yumuşak kullanmaya çalışın.

Direksiyonu sert ve fazla çevirmeyin. Bu, aracın kaymasına sebep olur. Bu hataya düşerseniz araç savrulma yapabilir. Eğer arkadan savruluyorsa, ya debriyaja basın ya da ayağınızı gazdan çekin. Sonra direksiyonu arka tarafın savrulduğu yöne çevirin.

Savrulma önden oluyorsa yine debriyaja basmanız ya da ayağınızı gazdan çekmeniz gerekir. Daha sonra direksiyonunuzu yumuşatın.

 

GAZ PEDALINA ANİDEN YÜKLENMEYİN

gaz pedali
gaz pedali

Otomobil sürücülerinin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de aracın patinaja düşmemesi. Gaza birden yüklenirseniz, patinaj ihtimalini arttırırsınız.

Ancak patinaja düşseniz bile kurtulmak mümkün. Hemen debriyaja basın ve oluşan gücü boşa çıkartın.

 

 

 

FREN SİSTEMİNE GÖRE TEKNİK DEĞİŞİYOR

fren sistemi abs
fren sistemi abs

Frene yumuşak hamleler uygulayın. Fren yapmanız gerekirse, fren sistemine göre farklı uygulamalar yapmanız gerekir.

Aracınızda ABS sistemi varsa, fren ve debriyaja sonuna kadar basın. Durana kadar da ayaklarınızı çekmeyin.

Eğer ABS sistemi yoksa, yine debriyaja sonuna kadar basın, ancak frene kuvvetli bir baskı uygulamayın. Çünkü ABS olmayan araçlarda sert fren yapıldığında tekerlekler kitlenir. Bu saatten sonra direksiyonu ne kadar çevirirseniz çevirin, araca yön veremezsiniz. Frene ayağınızı hızlı bir şekilde bir kaç defa basıp çekmek de iyi bir yöntemdir. Böylece kendi ABS’inizi yapmış olursunuz.

VİTES HAREKETLERİ NASIL OLMALI?

karda vites hareketi
karda vites hareketi

Bir diğer konu da vites hareketleri…

Öncelikle vites küçültmekten mümkün olduğunca kaçının. Çekiş tekerlekleriniz kitlenebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, derhal debriyaj basarak çekiş tekerlekleri üzerindeki baskıyı dağıtın.

Vites büyütme işlemini ise düşük devirlerde yapın.

 

 

 

YOKUŞ İNERKEN DİKKAT EDİN

karda yokus inerken
karda yokus inerken

Kışın en heyecanlı anlardan biri de yokuş inmektir.

Yokuş inerken hızınızı arttırmamaya dikkat gösterin. Frene çok hafif basın ve el frenini tekerlekleri  kitlemeyecek şekilde bir – iki diş çekin. Bir de inerken düşük vitesleri tercih edin.

Yokuş çıkmak ise inmeye göre daha az risk taşır. Yokuşa hızlanarak yaklaşın. Tırmanmaya başlarken patinajı önlemek için üst vites düşük devir taktiğini uygulayın.

 

 

BU NOKTALARA DA DİKKAT EDİN

Son olarak bir kaç pratik bilgi…

– Öndeki araçla mesafeniz en az 5 saniye olsun.

– 3 şeritli yolda orta şeridi tercih edin.

– Önünüzde trafik yavaşlıyorsa 4’lüleri yakarak arkadaki aracı uyarın. Dengesiz yüklemeden kaçının.

– Köprülere, viyadüklere, tünellere, rüzgara açık alanlara ve güneş görmeyen yerlere dikkat edin, çünkü bunlar daha erken donar.

Unutmayın, ne kadar iyi bir sürücü olursanız olun, bir şeyleri fizik kurallarının el verdiği kadar yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu