PsikoTeknik

Kamyoncuların SRC Testi isyanı !

Mesleki yeterlilik belgesi olan SRC için uygulanan testlerin ağır olduğunu beyan eden adanalı nakliyeciler testlerin kaldırılması için yol kapattılar.

Adana kamyoncu esnafı nakliyatçılar Sitesi önünde toplanarak , yolu trafiğe kapattı. Araç sürücüleri yük ve yolcu taşımacılığı yaptıklarını, kendilerinden istenen SRC belgesi alabilmek için girdikleri testlerin kaldırılması ve bu testlerin çok ağır olduklarını beyan ettiler.

Kamyoncu esnafı beyanlarında “Günlerce çalışıp, SRC testine giriyoruz. Bırakın bizim gibi lise, orta okul mezunlarını profesörler dahi olsan SRC belgesini alamazsın. Hatta üniversite mezunları bile alamıyor. Bizim hem zamandan hemde paradan kaybediyoruz” dediler.

AYRICA ARAÇ KULLANMA SÜRESİ UZATILMASI İSTENİYOR

Kamyoncular, Artan mazot fiyatları, karayolların da taşıt kullanım süresi ve lojistik firmalarının taşımacılığı tekeline olmasının sorunlarının iki kat artırdıklarını beyan ederek, “Lojistik firmaları, taşımacılık sektörünü tekeline alarak bize de onların taşeronluğunu yapmak kaldı. Yük aldığımızda kilo başına bir lira kazanıyoruz. İstanbul’a 350 litre mazot yakıyor, kazancımız mazot parasını bile karşılamıyor. Bir de dijital takograf uygulaması nedeniyle 4 saatten fazla araç kullanamıyoruz. Böyle olunca da bütün kazancımız sıfırlanıyor. Devletimizin sorunlarımıza acil çözüm bulmasını istiyoruz”diye konuştular.

Polis ekiplerinin uyarısı üzerine yolu açan kamyoncular, olaysız dağıldı.

Kaynak : DHA

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu