Hybrid

Hybrid Elektrikli otomobillerin özellikleri

Elektrikli yani hibrit otomobiller elektrik enerjisi ile hareket eden otomobillerdir.

Önemli ölçüde yakıt tasarrufunun yanı sıra 0 (sıfır) karbondioksit emisyonu ile ön plana çıkarak çevre kirliliğini azaltmakta bu yönü ile ilgi odağı olmaktadır. Elektrikli otomobiller 19. yüzyılın sonlarında 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Daha sonra petrol yakıtlı otomobillerin teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte geri plana düşmüştür. 2000 yılların ortalarından itibaren batarya ve güç yönetim sistemlerindeki gelişmelerle birlikte ayrıca 0 (sıfır) emisyon değerleri ve çevre kirliliğinin önlenmesi destekleri ile birlikte tekrar yaygınlaşmıştır.

Elektrikli hibrit otomobiller;

Bataryalar ve üzerin de motoru sürmek için gerekli güç komponetleri ve bir yada daha fazla motordan oluşmaktadır. Bataryalar şebeke elektriğinden şart edilebilirler bu vesile ile Üzerlerindeki gücü motora aktararak aracın hareket etmesini sağlarlar.

Petrol yakıtlı araçların motorlarının üzerindeki hareketli parçaların çok olması ve elektrikli otomobillerde ise daha az olması elektrikli otomobillerin çok daha uzun süre dayanmasına olanak sağlamaktadır.

Ayrıca elektrikli araçların motorları 1.000.000 Km kadar gidebilmekte, bataryaları araçları 500.000 km kadar taşımaktadır. Tabi ki bu veriler araçtan araca değişmektedir.

Araçların yatırım maliyetleri çok yüksek olmasına nazaran yakıt ve bakım maliyetlerinin çok düşük olması uzun vadede çok daha ekonomik olmaktadır.

Bu vesile ile dünyamızı korumak için hybrid otomobil diyoruz.

Kaynak:otosorgulama.com

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu