2 el arabaSigortaTrafik sigortası

Hasarlı araçlarda değer kaybı nedir

Maddi hasarlı trafik kazalarına karışan araçların yapılan onarım veya gördüğü hasar sebebi ile ikinci el değerlerinde yaşanan değer kaybına maddi hasarlı kaza sebebi ile değer kaybı diyoruz.

Bu araçlar eğer ticari araç değilse normal değer kaybı olarak ifade edilir eğer ticari araçsa yani taksi, dolmuş veya nakliyede kullanılan ticari amaçla kullanılan bir araçsa ticari kazanç kaybı olarak değerlendirilen ikinci bir değer kaybı söz konusu olur.

Aracın değer kaybından bahsede bilmemiz için illa çok büyük bir hasara uğramış olması gerekmemektedir. Değer kaybından bahsede bilmemiz için gerekli en önemli şart değer kaybı olduğunu düşündüğümüz maddi hasarın olduğu bölgedeki parça veya parçaların daha önce onarım geçirip geçirmediği veya bu onarımın niteliğidir. Özellikle aracın kaportasında yapılan her türlü işlem değer kaybının en önemli sebeplerindendir. Kaportada değişim olmasa da iyi niyetle yapılan bir çizik boyası değer kaybına sebep olmaktadır.

Bu sebepledir ki ikinci el araba alırken değer kaybına sebep olacak unsurları tespit etmek çok önemlidir. Bu unsurları tespit etmek için ilk önce tramer sorgulaması yaptırarak aracın resmi kayda geçmiş kasko ve trafik kazalarını, kaç el değiştirmiş gibi bilgileri öğrenmek ve sonrasında hala niyetiniz satın almak ise servise veya ustanız ‘a aracı göstererek almak uygun düşecektir.

Değer kayıpsız günler dileklerimizle  

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu