Oto Haberleri

Hangi Arabayı Almalıyım?

Hangi Arabayı Almalıyım

Sizin için doğru araca karar vermek, ne istediğiniz, neye ihtiyacınız olduğu ve neleri karşılayabileceğiniz arasında uyumlu bir denge gerektirir.

Bunu anlamak ilk başta bunaltıcı görünebilir, ancak bu üç bileşene dayalı daha küçük kararlar almak, satın almanız gereken arabayı tam olarak belirlemenize yardımcı olabilir. Seçenekler listenizi kısaltırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı sorular şunlardır:

Hangi Kasa Tipi?

Kaç yolcu taşıyacağınızı ve ihtiyacınızı düşünün. İki kapılı coupe veya dört kapılı sedan gibi küçük arabalar, fazla yolcusu olmayan ve fazla taşıma alanına ihtiyaç duymayan biri için iyi seçeneklerdir.

Bu daha küçük seçenekler daha da yetersiz derseniz, bir SUV veya bir minibüs boyutuna kadar boyutlandırabilirsiniz. SUV’ler otomotiv endüstrisinde giderek daha popüler hale geldi ve ihtiyacınız olan koltukların boyutuna ve sayısına bağlı olarak iki sıralı ve üç sıralı varyantları var. 

Minivanlar, bazıları hala stilden yoksun olduklarına inansa da, yolcu ve iç kargo alanında hala üstün esneklik sunuyor.

Araçta taşıyacağınız yükünüz çok ağırsa veya iç mekana sığmıyorsa, bir kamyonet de düşünebilirsiniz. Kamyonetler, taşıyacağınız kargo miktarını ve yolcu sayısını karşılamak için farklı yük kapasitesi sınıflandırmalarına ve kabin tarzlarına sahiptir.

Hangi Boyut?

Kasa tipini seçtikten sonra, doğru aracı veya segmenti seçmeniz gerekir. Bir sedan kullanıyorsanız ancak bagaj alanını en üst düzeye çıkarmanız gerekiyorsa, muhtemelen orta boy bir sedan yerine tam boy bir sedan seçmek isteyeceksiniz. Benzer şekilde, bir SUV istiyorsanız ancak yedi yolcuyu hesaba katmanız gerekiyorsa, orta boy veya tam boy bir SUV’a ihtiyacınız olacak.

Ek olarak, belirli değişkenlerin uzun ömürlülüğü nasıl etkileyebileceği konusunda dikkatli olun. Örneğin, çocuklarınız ergenlik çağının eşiğindeyse veya yolculuklarda size eşlik edecek olan bir köpeğiniz veya kediniz varsa sadece bir yavruysalar, seçeneklerinizi onların yaklaşan büyümelerine göre planlamalısınız.

Fiyat Aralığınız Nedir?

Bir araba satın alınabilirlik hesaplayıcısı , harcayabileceğiniz maksimum para miktarını belirlemenize yardımcı olur ve bu noktaya kadar yaptığınız seçimlere göre bir minimum tutarı formüle edebilirsiniz. Bir fiyat aralığı belirlemek, aramanızı yeni mi yoksa kullanılmış arabalara mı yönelteceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır .

Bu sayıları hesaplarken, satış vergisi, sigorta, ruhsat, yakıt ve bakım gibi ek maliyetleri de hesaba katmayı unutmayın.

Güç veya Yakıt Ekonomisi?

Tarihsel olarak, daha küçük arabalarda ve SUV’larda bulunan dört silindirli motorlar, benzinli motorlar arasında tipik olarak km başına yakıt sarfiyatını en iyi orana getirdi, ancak V-6 ve V-8 motorları kadar güçlü değil. Turboşarjın ve doğrudan yakıt enjeksiyonunun yaygınlaşmasıyla çok şey değişti – küçük bir turbo dört silindirin verimlilik için ayarlanmış bir V-6’dan kolayca daha fazla güç üretebilmesi için yeterli. Artık motor boyutu ve tasarımının ötesine, beygir gücü ve tork özelliklerine bakmak her zamankinden daha önemli: bir test sürüşü yaparsanız gerçek sürüş keyfini anlamış olursunuz.

Buradaki tek endişeniz yakıt ekonomisi ise, hibrit araç seçeneklerini de değerlendirmek mantıklıdır, ancak burada da mpg derecelendirmelerini dikkatlice incelemeyi unutmayın; hibrit tanımı her zaman verimliliği garanti etmez. Ve motorun ne tür benzine ihtiyaç duyduğunu kesin olarak öğrenmeyi unutmayın. Bu turboşarj çağında, üretici tarafından belirtilen veya doğrudan gerekli olan gücü elde etmek için pahalı birinci sınıf gaz tercih edilebilir.

Yıllık kar yağışının yoğun olduğu bir iklimde yaşamak, düzenli olarak ağır yük taşımak veya genel olarak daha büyük bir araca ihtiyaç duymak, daha güçlü motorlu ve/veya dört tekerlekten çekişli bir model seçmenizi gerektirebilir. Ne yazık ki, bu daha güçlü seçenekler genellikle yakıt ekonomisinden biraz fedakarlık etmenizi gerektirir.

Hangi Seçenekler ve Özellikler?

İlgilendiğiniz teknolojik özelliklerin bir listesini derleyin ve sizin için ne kadar önemli olduklarına göre bunları gereklilikler veya lüksler olarak gruplayın. Ardından, bu listeyi düşündüğünüz kalan modellerle karşılaştırın ve hangi araçların en çok kutuyu işaretlediğini değerlendirin.

Ek olarak, zaten bir akıllı telefonunuz varsa yerleşik GPS navigasyonu veya sınırsız bir veri paketiniz varsa yerleşik Wi-Fi gibi yedeklilik nedeniyle ortadan kaldırabileceğiniz bazı özellikleri düşünün. Eklentiler ve yenilikler aracın fiyatını artıracaktır, bu nedenle bu analiz boyunca bütçenizi göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Test Sürüşüne Çıkın !

Listenizi sadece birkaç modele indirdikten sonra, onları kontrol etmek ve test sürüşü yapmak için zaman planlayın. Araçların yol tutuşu nasıl, Sürüşler ne kadar yumuşak ve direksiyon başında ne kadar rahat olduğunuz hakkında notlarınızı alın. 

Bu yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat ederseniz nihai bir karar sonucunda sizin için en iyi arabayı tercih etmenizde sizlere yardımcı olacaktır. saygılar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu