Bunları biliyor musunuzOto BilgiOto haberTamir Bakım

Güvenli Sürüş İçin Bunu Yapmanın Tam Zamanı

Yaklaşan kış aylarının zorlu hava şartlarında güvenli sürüş için lastik seçiminin ve değişiminin doğru yapılması gerektiğini belirten uzmanlar uyarılarda bulunuyorlar.

Kış lastiklerine geçmenin daha iyi çekiş ve kısa fren mesafesi edeni ile tam zamanı diye uyaran uzmanlar kış aylarında ağırlaşan yol şartlarında güvenle seyahat etmek için “kış lastiği” kullanmanın şart olduğunu vurguluyorlar. Zorlu hava şartlarında güvenli sürüş deneyimi için kış lastiği kullanımının yaygınlaşması gerektiğini zavunan uzmanlar, sürücülerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulunuyorlar.

Neden kış lastiği (Kar Lastiği ) kullanmalıyız?

Kış lastikleri; düşük sıcaklıkta ( 7 derece altı ) veya kar kaplı yollarda özel kauçuk ve sırt deseni teknolojisi ile sürüş hakimiyeti ve kısa fren mesafesi sunuyor. Kış lastikleri karlı, buzlu zeminlerde ve düşük sıcaklıklarda yol tutuşu, çekişi ve kilometre performansı gibi önemli kriterlerde fark yaratıyor. Kış lastikleri, FST ile geliştirilmiş tam silikalı sırt karışımı ile düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruma ve karlı/buzlu zeminlerde yüksek tutunma yeteneğine sahip bulunuyor. Bu nedenle kış lastiği kullanımıyla özellikle büyük şehirlerde kış koşulları nedeniyle yaşanan trafik kazalarının, can ve mal kayıplarının önüne geçmek mümkün oluyor. Kış koşullarında hayati önem taşıyan fren mesafesi kış lastikleriyle yarı yarıya azalıyor. Kış lastiği kullanan sürücüler; karlı, buzlu zeminleri dert etmeden emniyetli sürüşün keyfini çıkarabiliyor.

Güvenli Sürüş İçin Önerileri:

  • Aracınızdaki 4 lastiği de kış lastiği olarak kullanın. Çünkü yalnızca çekiş lastiğinin kış lastiği olarak kullanılması yeterli değildir.
  • Kar ve buz üzerinde etkin yol tutuş için lastik hava basıncı önerilen değerlerin altında veya üstünde olmamalı.
  • Karlı ve buzlu yollarda hızınız daha düşük olmalı.
  • Takip mesafenizi daha uzun tutun, ani fren, direksiyon hareketleri ve hızlanmalardan kaçının.
  • Aracınızın suyunun donmaması için antifriz kullanın.
  • Yolda görüşünüzü engellememesi için aracınızın camları ve kaportası üstündeki karları yola çıkmadan mutlaka temizleyin.
  • Antifrizli cam suyu kullanın. Cam suyunuzu yola çıkmadan kontrol edin.

 

Tedbir sizden takdir Allah’tan saygılar 

 

İlginizi Çekecek Diğer Yazımız ARAÇ KIŞIN VE KAYGAN ZEMİNDE NASIL KULLANILIR

 

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu