Oto haber

Gürcistan’dan 2.el lüks oto satın alacaksanız dikkat !

Kıymetli ziyaretçilerimiz Türkiye’de kullanılamayacağını bile bile vatandaş’a Gürcistan’dan araçları ucuza satmaya çalışıyorlar.

Son dönemde İkinci el lüks otoları Gürcistan’dan satın almak isteyen o kadar vatandaş ortaya çıktı ki bakanlık bu konuda uyarıda bulunmak zorunda kaldı.

Lüks otomobile sahip olma hayali ile dolandırıcıları da harekete geçiren bu sistem vatandaşın mağdur olmasına sebep oldu. İnternette ’20 bin liraya Audi’ gibi ucuz lüks otomobil görürseniz bu tuzağa sakın düşmeyin. Gümrük Bakanlığı yetkilileri bu konuda çok net uyardı: “Ucuz otomobil tuzağına düşmeyin. Yabancı plakalı bu araçları Türkiye’de kesinlikle kullanamazsınız.”

Avrupa’nın ikinci el çöplüğü haline gelen Gürcistan’daki kullanılmış lüks otomobilleri, Türkiye’deki internet sitelerinde vitrine çıkaranlar, alıcıdan vekaletname ve para aldıktan sonra, Gürcistan’da otomobili vatandaşın üzerine satın alacaklarını iddia ediyorlar.

Bir internet sitesindeki ilanda, 2004 model Audi A4 1.8T model araç, 20 bin TL etiketle satışa sunuluyor. Açıklamalar kısmında ise şu ifadelere yer veriliyor; “Türkiye’de bir ilk. Araç Gürcü plakalı olup, satışı üzerinize olacaktır. 2 Yılda sadece bir sefer giriş-çıkış yapmak zorundasınız. Çok uygun, çok ucuz fiyata sıkıntısız her marka araç mevcuttur. Daha detaylı bilgi almak için lütfen arayın… Not: Araçları Türk vatandaşı alabiliyor.” Alıcı olarak ilanda belirtilen numarayı aradığımızda, karşımıza çıkan bozuk aksanlı bir kadın ise, satışın çok kolay olduğunu her türlü işlemi kendilerinin gerçekleştireceğini söylüyor. Yetkili, “Bize geliyorsunuz. Sizden arabanın parasını ve vekaletname alıyoruz. Aracı Gürcistan’da sizin adınıza alıp Türkiye’de teslim ediyoruz” diyor.

Hiç görmeden satın alınan arabanın, Türkiye’de kullanılıp kullanılamayacağıyla ilgili soru ya da, “Kesinlikle evet‘ diye cevaplanıyor. Gümrük Bakanlığı yetkilileri ise, yurt dışında satın alınan kullanılmış bir arabanın Türkiye’de bu şekilde satışının olamayacağını belirtiyor. Yabancı plakalı bir aracı sadece yine yabancının kullanabileceğini belirten yetkililer, “Dikkatli olun, tuzağa düşmeyin” diyorlar.

SADECE ARACIN RESMİ VAR

İnternet sitelerinde yayınlanan ilanlarda, başta Gürcistan olmak üzere, yabancı ülkelerde bulunan araçların resimleri yer alıyor. Satıcının iddiasına göre, vekaletname ile satın alınan arabalar, Türkiye’ye getirilerek sahibine teslim ediliyor.

Satışı da kullanımı da yasak

Mevzuata göre, yurt dışındaki bir otomobil ancak orada ikamet edenler tarafından Türkiye’ye getirilebiliyor ve en fazla 2 yıl ülkede kalabiliyor. Bu taşıtların, herhangi bir şekilde (vekaletname ya da satış) bir başkasının kullanımına bırakılması ise mümkün değil. Vergileri ödenmek suretiyle araç ithal etme hakkı bulunuyor ancak, “Eski, kullanılmış, yenileştirilmiş, kusurlu (defolu) ve yatık (zamanla dayanıklılığını kaybetmiş) malların ithali izne tabi bulunuyor. 2. el araç ithalatı için, Ekonomi Bakanlığından izin alınması gerekiyor. Ancak Gümrük Bakanlığı yetkililerine göre, bu tür araçların ithaline izin verilmemesi yönünde bir eğilim bulunuyor.

Bu Araçlar Yakalandığında Cezai Müeyyidesi 

Bu araçlar yakalandığında denetim altına alınmakta ve taşıt sahibi hakkında da yasal cezai işlemler (gümrük vergilerinin iki katı para cezası) uygulanmaktadır.

Kaynak:Ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu