Bunları biliyor musunuzOto BilgiYararlı Bilgiler

Güncel Bilgiler ışığında Araçta yakıt tasarrufu sağlananın yolları

Güncellenmiş bilgiler ışığında araçta yakıt tasarrufu sağlamanın yolarını sizler için derleyerek aşağıya maddeler halinde sıraladık.

Sakin Sürüş

sakin sürüş

Agresif sürüş (hız, ani hızlanma ve frenleme) gazı boşa harcar. Gaz kilometrenizi otoyol hızlarında yaklaşık %15 ila %30 ve dur-kalk trafikte %10 ila %40 oranında azaltabilir.

Sürücü geri bildirim cihazları, daha verimli sürüş yapmanıza yardımcı olabilir. Yakın tarihli bir araştırma, ortalama bir sürücünün yakıt ekonomisini yaklaşık %3 oranında iyileştirmesine yardımcı olabileceklerini ve bunları yakıt tasarrufu için kullananların yakıt tüketimini yaklaşık %10 oranında artırabileceğini öne sürüyor. 

Sakin ve mantıklı sürüş de sizin ve başkaları için daha güvenlidir, bu nedenle benzin parasından daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Yakıt Ekonomisi Faydası:%10-40
Eşdeğer Benzin Tasarrufu:

Hız Sınırına Dikkat Edin

hız sınırı

Her araç optimum yakıt ekonomisine farklı bir hızda (veya hız aralığında) ulaşırken, gaz kilometresi genellikle 50 mph’nin üzerindeki hızlarda hızla azalır.

50 km saatin üzerinde sürdüğünüz her 5 km de, benzin veya dizel litre başına 0, 100 – 0,200 ml fazla yakıt yakabileceğini unutmayınız. (yaklaşık olarak kullanımdan kullanıma değişmektedir). Hız sınırına uymak hem daha güvenli hem de daha az yakıt yakmak demektir..

Yakıt Ekonomisi Faydası:%7–%14
Eşdeğer Benzin Tasarrufu:0,100–0,200 ml
* Ortalama tasarruf, sürücülerin 5 ila 10 km yavaşlamaya istekli olduğu ve depo ( 45 lt Depo) başına yakıt maliyetinin % 7 – 14 arası yakıt tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir.

Araç Tavanında Eşya Taşımaktan Kaçının

Araç Tavanında Eşya Taşımak

Araç tavanında yük taşımak aerodinamik sürtünmeyi (rüzgar direnci) artırır ve yakıt ekonomisini düşürür.

Örneğin, büyük, kör bir çatı üstü kargo kutusu, yakıt tasarrufunu şehir içi sürüşte yaklaşık %2 ila %8, otoyolda %6 ila %17 ve Eyaletler arası hızlarda (120 km saat) %10 ila %25 oranında azaltabilir.

Arkaya monte kargo kutuları veya tepsileri yakıt tasarrufunu çok daha az azaltır – şehir içi sürüşte yalnızca %1 veya %2 ve otoyolda %1 ila %5.

Harici bir kargo konteyneri kullanmanız gerekiyorsa, kullanımda değilken çıkarmak yakıt ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Yakıt Ekonomisi Faydası:%2–%17
Eşdeğer Benzin Tasarrufu:

Aracınızda Gereksiz eşyaları bulundurmayın

Aracınızda özellikle ağır olanlar olmak üzere gereksiz eşyalar bulundurmaktan kaçının. Aracınızda fazladan 45 kg, MPG’nizi yaklaşık %1 azaltabilir. İndirim, aracın ağırlığına göre ekstra ağırlık yüzdesine dayanır ve büyük araçlardan ziyade daha küçük araçları etkiler.

,

Yakıt Ekonomisi Faydası:%1- % 8
Eşdeğer Benzin Tasarrufu:

Aracı uzun süre rölantide çalıştırmaktan kaçının

Rölanti, motor boyutuna ve klima (AC) kullanımına bağlı olarak saatte çeyrek ila yarım litre yakıt kullanabilir. Aracınız park halindeyken motorunu kapatın. Aracınızı yeniden çalıştırmak sadece yaklaşık 10 saniyelik yakıt alır. 

Aracınız park halindeyken motorunuzu kapatmak size para kazandırabilir. Tasarruflarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Yapılabilecekler

  • Aracınızda start-stop sistemi araç durduğunda motoru otomatik olarak kapatan sistemdir. Stop-start sistemlerine sahip araçlar, günde birçok açma/kapama döngüsüne dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Motorun günde ortalama 10 kez den fazla çalışmasını sınırlayın . Bazen bu sınırın aşılması marş motorunun aşırı aşınmasına neden olabilmektedir
  • Günde 10 kez den fazla aracın çalıştırılmadığını varsayarsak, 1 dakikadan uzun herhangi bir aracı stop etme paradan tasarruf sağlayacaktır.
  • Aracı stop etme sırasında, özellikle daha uzun kapatma sürelerinde elektrikli aksesuar kullanımını sınırlayın.
  • Aküyü tamamen şarj etmek için çalıştırma döngüleri arasında aracı en az 9 km sürün.

Hız sabitleyiciyi (Cruise Control) Kullan

Otoyolda hız sabitleyici kullanmak, sabit bir hızı korumanıza yardımcı olur ve çoğu durumda yakıt tasarrufu sağlar.

Lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol edin

Lastik basıncı ne kadar düşük olursa, aracın yolu aşması için gereken yakıt o kadar fazla olur. Lastikleri kontrol etmek için her ay bir beş dakika almanızı öneririz. Lastik basıncının ne kadar olması gerektiği genelde benzin kapağında yada kapı eşiğinde yazılıdır.

Pencereleri (ve varsa, sunroof’u) kapatın

Aracınızın 60-70 km/saat hızdan daha yüksek hızlarda pencerelerinin açık olması yolculuğunuzun maliyetini artırır. Örneğin 100 km/sa hızla giden bir araçta pencereler açıksa %4 civarında ekstra yakıt sarfiyatına sebep olur. Pencere ve sunroof dışında da aracın aerodinamiğini bozacak şeyler yakıt tüketimini artırır. Tavan bagajı, bagajın dengesiz yerleştirilmesi vb.

Klimayı mecbur olmadığınız süre çalıştırmayın

Klimayı çalıştırmamak daha iyi bir yol olsa da çok sıcak günlerde bu pek de mümkün olmaz. Özellikle 1.6 ve üzeri araçlarda sabit hızla giderken düşük-orta seviyede çalıştırılırsa klimanın yakıt sarfiyatı çok daha düşük olacaktır.

Kaynak: otosorgulama.com

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu