Oto Karşılaştırma

Golf 7 mi Yoksa Seat Leon mu?

C Segmenti aracı alacak birçok kişi bu iki araç arasında ikilem de kalmıştır, Golf 7 mi Seat Leon mu?Hangisi ne kadar, donanım özellikleri, fiyatı, 2. el değerleri, parça fiyatları nasıl ? Teknik destek varmı? Tüm bu soruların detaylı incelemesi bu makalemizde bulabilirsiniz…

C segmentinin iki güzide temsilcisi olan Golf 7 ve Seat Leon. Biri yılların efsanesi, diğeri son görünümüyle sportmenliğin yola düşmüş hali. Aslında Golf 7 ve Seat Leon ikisi de VW group’un ürettiği araç ki bunu kullandıkları motorlardan da anlamak mümkün.

Aynı platformda üretilen bu iki araca Şimdi bir bakalım;

Golf 7 mi ? Seat Leon mu…!

Golf 7  aslında Audi A3, yeni Seat Leon ve Skoda Octavia ile birlikte yeni Typ 5G adlı MQB platformunu paylaşıyor.İlk kez 2012 yılında Paris Auto Show da tanıtılmış ve 2013 yılında “World Car Of The Year” ve “World Car Awards” ödüllerinde Yılın Otomobili ödülünü almıştı.Aynı yıl ülkemizde de satışa sunuldu.Tabiki Yeni Seat Leon da aynı yıl ülkemizde satışa sunuldu…

GOLF 7

Golf7 ilk kez 2012 yılının Eylül ayında tanıtılmış, akabinde de ülkemizde satışa sunulmuştu.Mk 6 (6.nesil Golf) e göre daha keskin hatlar,daha sportif görünüş ve birçok donanımsal yeniliği de beraberinde getirmişti.Eski kasa Golf 6 ya göre 100 kg kadar hafifti ve bu yakıt tüketiminde 100 km de -0.3 L gibi bir yakıt tasarrufu sağlıyordu.

VW-GOLF-7-yanı

Golf 7 Donanım

Golf 7 nin şu anki baz fiyatı ise 1.2 TSI BMT Midline plus modeli için 59 bin 700 TL. Golf 7 nin Türkiye modellerinde Midline Plus,Comfortline,Bluemotion ve Highline olmak üzere 4 ayrı donanım seçeneği var.Motor özellikleri ise şöyle:1.4 TSI 140 Hp, 1.2 TSI 105 hp, 1.4 TSI 122 hp benzinli ve 1.6 TDI 105 hp motor dizel.Tabiiki ek donanım özellikleriyle, (renk,sunroof,park sensörü vs) fiyatlar değişebiliyor.

VW-GOLF-7-ic-dizayn

Bunların dışında VW Golf 7 nin Seat Leon a göre bir avantajı yıllar geçse de piyasasının canlı olması. Seat Leon, VW Golf 7 ayrı birer araç gibi görünse de çoğu özelliği motor parçaları aslında aynı ve ikisi de Volkswagen grubunun otomobili hatta servislerine bile aynı yer bakıyor ama Golf ün yıllardan gelen bir gelenekselliği efsane olması Seat Leon u bir adım geride bırakıyor.Bunlara VW Golf ün malzeme kalitesi de eklendiğinde Golf sınıf rakibini alt ediyor gibi.

vw_golf7-yan-sag

Golf 7 Fiyat…

VW Golf 7 nin 1.2 lt 110 beygirlik Midline plus modelinin anahtar teslim fiyatı demin de bahsettiğim gibi 59 bin 700 TL.Fakat tahmin edileceği üzere bu; VW Golf 7 nin en boş modeli ve donanım ve modeller değiştikçe fiyat artıyor.Daha detaylı fiyat bilgisini Buraya Tıklayarak Volkswagen Türkiye nin sitesinden öğrenebilirsiniz…

GOLF-7-motor

Fakat buna karşılık Seat Leon un da kozları yok değil.Öncelikle Seat Leon hemen hemen aynı kalitede üretiliyor ve platformu dahil,motoru ve çoğu parçası VW Golf 7 ile aynı olmasına karşın baz fiyatı VW Golf 7 ye göre oldukça düşük.

Lada Vega İc dizayn Resimleri

Şimdi Yeni kasa Seat Leon a birde yakından bakalım.

Seat-Leon

SEAT LEON

İlk Seat Leon İspanyol SEAT firması Wolkswagen grubu tarafından satın alındıktan sonra markanın hatchback versiyonu olarak 1999 yılında MK1 olarak piyasaya çıkmıştır.Aynı otomobilin sedan versiyonu ise Seat Toledo idi.Bu ilk Seat Leon MK1 in de VW golf MK4 ve Audi A3 ile birçok aksamı aynıydı.Bu yönden markanın ilk C segmenti olan Seat Leon VW Golf ün daha sportif ve ucuz versiyonu olarak lanse edildi ve pazarlandı.

yeni-Seat-Leon-yani

Yıllar geçtikçe Volkswagen grubuyla paralel olarak MK2 ve MK3 versiyonu piyasaya sürüldü. Şu anki Seat Leon da MK3 yani 3. versiyon Seat Leon dur.

Seat-Leon-yani

Yeni Seat Leon ilk kez 2012 yılında çıktı ve 2013 yılında ülkemizde satışa sunuldu.Yeni kasa Seat Leon un VW Golf 7 ye göre öne çıkan özellikleri bence ilk bakışta daha sportif ve saldırgan bir görünüme sahip olması.Yeni Seat Leon bu anlamda gerçekten radikal bir yapıya sahip ki aerodinamik unsurlar aracın a sütunundan tutun da dikiz aynalarına kadar çok güzel bir şekilde kullanılmış.

Seat-Leon-ic-dizayn

Seat Leon Donanım…

Yeni kasa Seat Leon ülkemizde STYLE ve FR olmak üzere iki ayrı donanım seçeneğiyle sunuluyor.Style donanımı aracın baz versiyonu ve çoğu özellik opsiyonel.Ayrıca Style donanımını FR donanımından ayırd eden bir özelliği de Style nin 16 inç;FR nin ise 17 inç jantlara sahip olması.Gelelim Motor özelliklerine; tahmin edeceğimiz üzerine Yeni Seat Leon VW Golf le aynı motorları kullanıyor.

Style donanımında VW Golf 7 de kullanılan 1.2 litre TSI 110 beygir benzinli ve 1.6 lt 110 beygirlik dizel motor seçeneği var,şanzıman seçeneği ise manuel yada DSG olarak kullanıcının seçimine bırakılmış.FR seçeneği ise Yeni Seat Leon un üst donanım aracı.Motor seçenekleri ise şöyle;1.4 litre 125 bg TSI ve 1.4 Litre 150 beygir EcoTSI.Fakat donanımın yanında bunlara Volkswagen ın   ACT adını verdiği Aktif Silindir yöntemi adı verilen sistemi de eklenerek Yeni Seat Leon değişik varyasyonlara ve fiyatlara sahip olabiliyor.Fakat Seat firması iki donanım paketine de bakıldığında bana göre çoğu özelliği standard sunmuş.Sadece aracın daha süslü ve havalı görünmesine bağlı unsurlar için fiyat farkediyor gibi.

yeni-Seat-Leon-arka

Seat Leon Fiyat…

Seat Leon un 1.2 TSI  110 beygirlik Style  paketinin Anahtar teslim fiyatı 53 bin 900 TL den başlıyor.Detaylı Fiyatlar için Buraya Tıklayarak Seat ın Türkiye sitesinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Seat-Leon-motor-tdi

SONUÇ:

Aslında bu karşılaştırmanın sonucu biraz da size yani kullanıcıya bağlı.Çünkü karşılaştırdığımız bu iki aracın çoğu parçası neredeyse aynı ve ikisi de VW group un ürünü.

Eğer; daha az para ödeyip daha fazla özelliğe sahip olsun diyorsanız ve benim arabam herkeste olmasın daha az görülen ve dikkat çekici bir araç olsun diyorsanız bence Yeni Kasa Seat Leon a bir bakın inceleyin derim…

Fakat marka bağımlısıysanız  VW Golf 7 tam size göre. Seat Leon ne kadar sportif de olsa Golf’ün yeri ayrıdır.Ama iki araçta da aynı olan birçok unsur da var. Mesela Yedek parça sorunu çekmezsiniz ve ikisi de neredeyse yerli değeri görüyor. Ayrıca iki otomobile de aynı servis bakıyor ve Üstelik Türkiye’nin her yerinde servis bulabilirsiniz.

İki otomobilde Volkswagen güvencesi ve kalitesinde. VW Golf 7‘nin bir tık üstte olduğunu da eklemeden geçemeyeceğim.

Kaynak: ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu