2 el arabaOto Bilgi

Gizli Buzlanma Nedir ve nasıl tedbir alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemde sizlere “Gizli buzlanma nedir ve nasıl tedbir alınır “konusuna yardımcı olmaya çalışacağım.

gizli buzlanma

Özellikle kış aylarında sık sık duyduğumuz  “gizli buzlanma”  yol üzerinde yağmur ve kar sularının oluşturduğu su birikintileri ile yol yüzeyinde oluşan nemin gece saatlerinde donması ile oluşan buzlanma denir. Trafikte araç kullananlar için çok tehlikeli arz etmektedir. Gizli buzlanma yol üzerinde ince bir tabaka şeklinde oluşur ve göz ile görülmesi neredeyse imkansızdır. bu sebepledir ki  “gizli” diye isim verilmiştir.

Araç kullanırken gizli buzlanma için nasıl tedbirler almalıyız?

  • Gizli buzlanma genellikle köprüler, viyadükler ve rüzgara açık olan yol bölümlerin de daha fazla görülür.
  • Yol üzerinde bulunan “Gizli Buzlanma” trafik tabelalarına dikkat etmeli,gördüğümüzde yüksek hızdan kaçınmalı, yavaşlamalı ve öndeki araç ile olan mesafeyi açmalıyız
  • Ani direksiyon hareketlerinden kaçınmalı
  • Sabit  düşük hızda seyretmeli birden hızlan mamalı veya hızlı vites düşürmemeliyiz.
  • Araç kaymaya başlamışsa kaydığı yöne doğru hafif şekilde direksiyon kırarak aracın  ağırlık merkezinin dengelenmesini sağlanmalı.
  • En çok yapılan hata ise aracın kaydığı yönün aksine direksiyon kırmaktır. Bu durumda aracın ağırlık merkezini bozacağından kontrol git gide daha da zorlaşacaktır.

Lütfen kışın araç kullanırken Karlı, ıslak, buzlu ve kaygan zeminde daha dikkatli olalım ayrıca trafik işaretlerinin önemini unutmadan gizli Buzlanma levhasını gördüğümüzde hızımızı minimum seviyede tutarak dikkatli bir şekilde seyir etmeliyiz.

Kazasız belasız yolculuklar

Hazırlayan ve Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu