Bunları biliyor musunuzOto BilgiOto haber

Gizli buzlanma anında yapılması gerekenler

Gizli buzlanma trafikte seyir eden tüm araçlar ve yayalar için çok tehlikeli ve bir o kadarda ölümcül bir yol durumudur.

Gizli buzlanma yani yolun donarak kayganlaşması olayı isminden de anlaşılacağı üzere ilk anda gözle fark edilememektedir. Bu sebeple ister yaya ister trafikte araç kullanıyor olun her iki durumda da çok tehlikeli bir kaza ile karşılaşma olasılığımız yüksektir. Sürücüler yolun veya havanın durumuna göre gerekli önlemleri alarak yola çıkabiliyorken gizli buzlanma olan yerde ne yazık ki önceden alınacak tedbir pek yoktur. Tek yapılacak trafik levhalarına dikkat etmek ve gizli buzlanma levhasını gördüğümüz yerde araç hızını düşürmek sureti ile gerekli önlemi alarak dikkatli geçmek olacaktır.

Karayolları görevlileri karayollarında gizli buzlanma olan bölgelerde Gizli Buzlanma işareti yerleştirerek sürücüleri uyarmaktadır. Bu sebeple sürücülerin yol boyunca tüm trafik işaretlerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Gizli buzlanmanın olduğu yerde haliyle fren mesafesi uzamaktadır. Bu durum da telafisi zor kazalara sebep olmaktadır.

 

 

 

Gizli Buzlanma İçin Alınması Gereken Tedbirler;

Kaygan Yolda Sert Fren Yapmayın!

Her ne kadar gizli buzlanma olan yolda fren mesafesi uzuyor olsa da, aynı zamanda yol da kaygan olduğundan sert fren yapılmaması gerekir. Sert fren ya da sert manevralar aracın kaymasına, savrulmasına, dönmesine neden olabilir. Bu tür riskleri göz önünde bulundurarak araç sürücülerinin öndeki araç ile mesafesini biraz daha artırmasında fayda vardır.

Camdaki Su Donarsa Gizli Buzlanma Vardır

Yol boyunca herhangi bir tabela görülmemiş olsa dahi yolda gizli buzlanma olabilir. Bunu anlamanın en pratik yollarından biri camdaki suyun donup donmadığına bakmaktır. Şayet camdaki su donar ve sileceklerdeki su fıskiyesi çalışmaz ise o yolda gizli buzlanma var demektir. Sürücüler sık sık sileceklerini kontrol ederek gizli buzlanmayı hemen anlayabilirler.

Sıcaklık Aniden Düşerse Buzlanma Olabilir

Peki, sürücülerin son derece dikkatli bir şekilde araçlarını kullanmalarını zorunlu kılan gizli buzlanma nedir ve neden oluşur? Gizli buzlanma hava sıcaklığının aniden düşmesi ile yoldaki suyun ve nemin donması ile ortaya çıkar. Yol kuru olduğunda yoldaki buz tabakası görülmez. Bu nedenle sürücüler durumu fark edemeyebilir. Yoldaki nem gözle hemen görülemeyecek şekilde donabilir ve sürücüler için tehlike oluşturabilir.

Sabah Saatlerine Dikkat!

Gizli buzlanma en çok sabah saatlerinde meydana gelir. Bu nedenle sürücülerin sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yolda buzlanma oluşup oluşmadığına dikkat etmesinde, en azından silecek yöntemi ile kontrol etmesinde fayda vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu